Με γκολ του τερματοφύλακά της στο 94' «σώθηκε» στο Βαγιαδολίδ η Σεβίλλη!

Χάρη στο τέρμα του Μπόνο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων

Ήρωας Μπόνο για τη Σεβίλλη! Τι κι αν συνήθως τη σώζει χάρη στις θεαματικές επεμβάσεις του; Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της εκτός έδρας αναμέτρησης της ομάδας της Ανδαλουσίας κόντρα στην Βαγιαδολίδ, ο 29χρονος πορτιέρε ντύθηκε… Εν-Νεσίρι και χάρισε τον έναν βαθμό (1-1) στο κλαμπ του.

Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε τη Σεβίλλη, ύστερα από 28 αγωνιστικές της La Liga, στους 55 πόντους, ούσα στην 4η θέση, στο +10 (με αγώνα περισσότερο) από την 5η Ρεάλ Σοσιεδάδ και στο -4 από την 3η Μπαρτσελόνα. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, όντας 16οι (27β.) και στο +4 από τη 18η Έιμπαρ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος. Χωρίς, ωστόσο, να απειλούν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, κάτι που βέβαια ίσχυε και για τη Βαγιαδολίδ. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε χωρίς σκορ στα αποδυτήρια ήρθε η ανατροπή του Γουάισμαν εντός περιοχής. Μία παράβαση που χρειάστηκε η συνδρομή του VAR, προκειμένου να δοθεί. Με τον Ορεγιάνα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 1-0 στο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλλη παρουσιάστηκε αποφασισμένη για την ισοφάριση. Ειδικά όσο περνούσαν τα λεπτά πραγματοποιούσε τη μία φάση μετά την άλλη. Ωστόσο, εντέλει χρειάστηκε να έρθει ως… από μηχανής θεός ο Μπόνο στο 94’, για να διαμορφώσει με αριστερό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής το τελικό 1-1.