Κρατάει σφιχτά το σεντόνι η Σεβίλλη

Νίκησε 2-0 την Έλτσε και έκανε ένα ακόμη βήμα για την έξοδο στο Champions League

Ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση μιας θέσης που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου, βρίσκεται η Σεβίλλη, που νίκησε 2-0 την Έλτσε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής στη La Liga Santander.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε τις τέσσερις νίκες στα τελευταία έξι παιχνίδια και μαζί τους 54 βαθμούς, που την διατηρούν στην προνομιούχο τέταρτη θέση. Με το τρίποντο αυτό αποσπάστηκε 9 ολόκληρους βαθμούς από την Σοσιεδάδ, η οποία την ακολουθεί. Από την άλλη, οι ηττημένοι γνώρισαν την τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους και παρέμειναν με 24 βαθμούς στη 17η θέση και στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κατοχή μπάλας που έφτανε κοντά στο 75%, ωστόσο, δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει. Ελάχιστες φορές απείλησε την εστία της Έλτσε, αλλά και ελάχιστα απειλήθηκε. Όμως, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0, χάρη στο γκολ του Εν-Νεσίρι στο 43’.

Ο σκόρερ είχε μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα δικά του γκολ, αλλά και της ομάδας του στο 49’, ενώ στο 56’ ήταν η σειρά του Ράκιτιτς να νικηθεί από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πετύχουν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το ματς, αλλά αυτό δεν γινόταν. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, η Έλτσε προσπάθησε να βγει μπροστά, μήπως και καταφέρει να ισοφαρίσει. Μάλιστα, λίγο έλειψε να σοκάρει τη Σεβίλλη στο 85’ με τον Μπογιέ, αλλά ο Μπόνο ήταν στη σωστή θέση για να κρατήσει το μηδέν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βάσκες πέτυχε το δεύτερο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.