Η Σεβίλλη έδειξε στη Γιουνάιτεντ... ποιος κάνει κουμάντο στο Γιουρόπα!

Οι Ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 3-0 και προκρίθηκαν με συνολικό σκορ 5-2

Το έχει αποδείξει πολλάκις, αλλά το Europa League της ανήκει! Η Σεβίλλη «πάτησε» την απογοητευτική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 3-0, το οποίο σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα την έφερε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους! Mε αυτόν τον τρόπο, θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη ένα τρόπαιο, το έβδομό της στη διοργάνωση!

Η Γιουνάιτεντ, από την άλλη, παρόλο που παρουσιαζόταν ως ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, τελικά αποχαιρέτησε με θλιβερό τρόπο από τα προημιτελικά, και αναμένεται πλέον να βυθιστεί (και πάλι) στην εσωστρέφεια!

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Γιουσέφ Εν-Νεσιρί και Λοΐκ Μπαντέ, με τον...τραγικό Χάρι Μαγκουάιρ να βάζει πάλι το χεράκι του, όπως και ο Νταβίντ Ντε Χέα...

Η Σεβίλλη μπήκε από τα πρώτα λεπτά «πωρωμένη» για τη νίκη και ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς με τον Γιουσέφ Εν-Νεσιρί, αν και το γκολ πρέπει να χρεωθεί στον... Χάρι Μαγκουάιρ. Ο Άγγλος χαφ παγιδεύτηκε και έχασε την μπάλα κοντά στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, με αποτέλεσμα ο Μαροκινός να σκοράρει και να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους.

Η Σεβίλλη ήταν κυριαρχική και στη συνέχεια, με τους «κόκκινους διαβόλους» να μοιάζουν αποσβολωμένοι. Μετά από τρομερές συνεργασίες οι Ισπανοί βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 42' με τον Λούις Οκάμπος, το οποίο ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ για... χιλιοστά.

Τελικά, το αναμενόμενο δεύτερο γκολ ήρθε στο 47ο λεπτό, όταν ο Λοΐκ Μπαντέ με... τον ώμο μετά από κόρνερ του Ράκιτιτς νίκησε τον Ντε Χέα και έβαλε σε τροχιά πρόκρισης την ομάδα του, σηκώνοντας στο «πόδι» το «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Παρόλο που θα περίμενε κανείς αντίδραση από τη Γιουνάιτεντ, αυτή δεν ήρθε ποτέ. Αντίθετα, η Σεβίλλη ήταν αυτή που συνέχισε να απειλεί, χάνοντας μυθική ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση στο 52ο λεπτό, μετά από τρικυμία στην άμυνα των Άγγλων.

Το κακό για τη Γιουνάιτεντ τρίτωσε στο 81', όταν ο Νταβίντ Ντε Χέα έκανε ένα ακόμη τραγικό λάθος και έδωσε το δικαίωμα στον Εν Νεσιρί να σκοράρει προ κενής εστίας, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο των Ανδαλουσιανών και καθαρίζοντας την πρόκριση.