Εάν έχεις Λαμέλα... διάβαινε, Σεβίλλη!

Κορυφή για την ομάδα του Λοπετέγκι

Με τον Λαμέλα να σκοράρει στο 90'+3', η Σεβίλλη «δραπέτευσε» με το υπέρ της 1-0 από την έδρα της Χετάφε. Τρίτο γκολ για τον Αργεντινό άσο σε δύο αγωνιστικές και 2/2 για την ομάδα του Λοπετέγι.

Σε απόλυτο πρωταγωνιστή της Σεβίλλης στο ξεκίνημα της La Liga εξελίσσεται ο Έρικ Λαμέλα! Ο νεαποκτηθείς άσος των Ανδαλουσιανών -με τέρμα του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων- ήταν εκείνος που τη Δευτέρα (23/8) χάρισε τη νίκη (0-1) στην ομάδα του στην έδρα της Χετάφε!

Με τον 29χρονο εξτρέμ να δίνει συνέχεια στο εξαιρετικό του ντεμπούτο με δύο γκολ κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο (3-0, 15/8) και τους Σεβιγιάνους να κάνουν το 2/2, ισοβαθμώντας στην κορυφή μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι -οι οποίοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα- έμειναν χωρίς βαθμό, ύστερα από δύο αγωνιστικές.

Να σημειωθεί ότι ο Λαμέλα είχε περάσει ως αλλαγή στο 46', ενώ στη φάση του γκολ προηγήθηκε δοκάρι του, επίσης νεαποκτηθέντα για τη Σεβίλλη, Ράφα Μιρ.