Δραματική επιστροφή στις νίκες για τη Σεβίλλη

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Σεβίλλη νίκησε με 4-2 τη Γρανάδα

Στα του ματς, η Γρανάδα -στην πρώτη φάση του αγώνα- άνοιξε το σκορ στο 23' με σουτάρα του Ματσίς από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν σχετικά άμεσα (32'), με τον Ντιέγκο Κάρλος να αξιοποιεί την ωραία σέντρα του Νάβας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Οκάμπος, λίγο πριν περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου, έγραψε το 2-1. Ένα γκολ που μέτρησε στο 66' με τη συνδρομή του VAR, καθώς αρχικά είχε ακυρωθεί για οφσάιντ. Αντίθετα, δεν κατακυρώθηκε -σωστά- εκείνο του Μιρ στο 76' (φάουλ στην αρχή της φάσης). Τα λεπτά κυλούσαν, με τους Σεβιγιάνους να θέλουν να προστατέψουν το υπέρ τους σκορ παίζοντας με τη φωτιά. Κάτι που πλήρωσαν στο 88', όταν ο Ντίας ισοφάρισε σε 2-2.

Παρόλα αυτά, το πλήγμα για την ομάδα του Λοπετέγι δεν ήταν ολέθριο, αφού ο Ράφα Μιρ πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 90'+3', ξεσηκώνοντας το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Η Γρανάδα στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει για ακόμα μια φορά, άφηνε κενά στα μετόπισθεν στα τελευταία λεπτά, με τον Πάπου Γκόμες να το εκμεταλλεύεται στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Τελευταία Ενημέρωση