Ξέσπασε στην επανάληψη η Ρεάλ (vid)

Τριάρα στη Βαλένθια η ομάδα του Ζιντάν

Με τρομερό ξέσπασμα στην επανάληψη, η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε στο δεύτερο μέρος, τη Βαλένθια με 3-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται στο -2 από την Μπαρτσελόνα στο ματς που έκλεισε την 29η αγωνιστική.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-0 της Βαλένθια και πλησίασε ξανά στο -2 την Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 29η αγωνιστική στην Λα Λίγκα. Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, όπου δεν μέτρησε ορθώς γκολ του Μορένο για οφσάιντ, μετά από εξέταση της φάσης, στην επανάληψη η «βασίλισσα» εμφανίστηκε σαρωτική και με δύο γκολ του Μπενζεμά και ένα του Ασένσιο έφτασε σε μια άνετη επικράτηση για να μείνει σε απόσταση βολής από την Μπαρτσελόνα.

Το 1-0 ήρθε για την Ρεάλ ήρθε από τον Μπενζεμά στο 61’ μετά από κάθε πάσα του Μόντριτς στον Αζάρ που πέφτοντας, έβγαλε μόνον τον Γάλλο για το 1-0. Στο 74’ ο Μεντί τρύπησε την άμυνα των «νυχτερίδων» από αριστερά και μετά την σέντρα του με σουτ βολέ με το αριστερό ο Ασένσιο έκανε το 2-0. Στο 87’ ο Μπενζεμά με το δεύτερο προσωπικό τέρμα, μετά από πάσα του Κροος και ασίστ του Ασένσιο με ωραίο σουτ έκανε το 3-0, αφού δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σίλεσεν.