Τεσσάρα με μυθικό και ιστορικό Μπενζεμά! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε άνετα με 4-2 της Αλμερία

Με έναν μυθικό Μπενζεμά να πετυχαίνει τρίτο χατ τρικ στα τελευταία οχτώ παιχνίδια, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-2 της Τζιρόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και άφησε… πίσω της, την ήττα από τη Τζιρόνα!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, η «Βασίλισσα» πήγε στους 68 βαθμούς και μείωσε στο -8 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, ενώ αύξησε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την 3η, Ατλέτικο. Απ’ την άλλη, η Αλμερία μπορεί να βρίσκεται στην 16η θέση και πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά η διαφορά από την 18η Χετάφε είναι στους δυο βαθμούς και συνεπώς, μόνο άνετα δεν νιώθει!

Στα του αγώνα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο 5’ πήρε το προβάδισμα. Ο Μπενζεμά υποδέχτηκε την πάσα του Βινίσιους και με υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-0.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν την υψηλή ένταση και στο 17’ ο Ροντρίγκο πάσαρε στον Γάλλο, αυτός βρήκε χώρο εντός περιοχής και με σουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας έκανε το 2-0.

Με τη Ρεάλ να έχει πάρει προβάδισμα από νωρίς, έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού αλλά προς το τέλος του πρώτου μέρους κατάφερε να κερδίσει πέναλτι και να βάλει… τέλος στην υπόθεση νίκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ποιος άλλος; Ο Καρίμ Μπενζεμά που έκανε το 3-0 στο 42’ και ξεπέρασε τα 350 γκολ με τη φανέλα της «Βασίλισσας».

Η Αλμερία κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ραμαζάνι είδε τον Λαζάρο και αυτός με νίκησε τον Κουρτουά εντός περιοχής για το 3-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με την Ρεάλ να έχει το πάνω χέρι και να επιβάλλει το ρυθμό της. Στο 47’ ο Ροντρίγκο που ήταν άξιος συμπαραστάτης του Μπενζεμά με μία ασίστ, χρίστηκε κι αυτός σκόρερ χάρη σε πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι με τον Λούκας Ρομπερτόνε διαμόρφωσαν το τελικό 4-2, χωρίς να τίθεται σε κίνδυνος μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης στη νίκη της Ρεάλ.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάσκεθ, Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Καμαβινγκά, Θεμπάγιος, Τσουαμενί, Κρόος(72’ Νάτσο), Βινίσιους(82’ Καρβαχάλ), Ροδρίγο(72’ Ασένσιο), Μπενζεμά

ΑΛΜΕΡΙΑ: Φερνάντο, Μέντες, Έλι, Τσούμι, Ακιέμε(75’ Μελέρο), Πουιγκμάλ(57’ Εγκουάρας), Πορτίγιο, Ντε Λα Χοζ(57’ Ρομπερτόνε), Κόστα(75’ Θεντέγιες), Ραμαζάνι(64’ Σουάρεζ), Λαζάρο