Τα πήρε με τη Θέλτα η Ρεάλ, την πάτησε και... πάτησε κορυφή! (vid)

Ανατροπή και... πεντάρα

Η Ρεάλ Μαδρίτης φαινόταν να τα βρίσκει σκούρα απέναντι στη Θέλτα στο «Μπερναμπέου», αλλά σοβαρεύτηκε και «καθάρισε» 5-2, ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας -μαζί με τη Βαλένθια- με 10 βαθμούς!

Και όμως, όλα κυλούσαν... στραβά και ανάποδα για τους Μαδριλένους!

Μόλις στο 4', ο Σάντι Μίνα άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Γαλικίας, σοκάροντας τη «βασίλισσα», η οποία έδειχνε να τα έχει χαμένα. Ο Μπενζεμά, τελικά, «μίλησε» ξανά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 24ο λεπτό, ωστόσο ο Τσέρβι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Θέλτα στο 31', με το 1-2 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Το δεύτερο, όμως, ήταν μια άλλη ιστορία. Η Ρεάλ βγήκε με το μαχαίρι στα δόντια στον αγωνιστικό χώρο, σχεδόν εξοργισμένη από το... θράσος της Θέλτα να προηγείται, και έστησε πάρτι, διαλύοντάς τη! Ο Μπενζεμά -ποιος άλλος;- στο 47' έκανε το 3-3 (από δεύτερη ασίστ του πιτσιρικά Μιγκέλ Γκουτιέρεθ), με τον εξαιρετικό Βίνισιους να φέρνει «τούμπα» το ματς στο 57'! Από εκεί και πέρα έγιναν όλα πιο εύκολα.

364 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, άνοιξε λογαριασμό και ο Καμαβινγκά μέσα σε αποθέωση (66'), με τον Μπενζεμά να βάζει το κερασάκι στην τούρτα από το σημείο του πέναλτι για το τελικό 5-2 στο 87', ολοκληρώνοντας ακόμη ένα χατ-τρικ!