Ρεάλ-Σοσιεδάδ 5-2: Ξέσπασε με πεντάρα η «βασίλισσα» (vid)

Η ομάδα του Ζιντάν «φιλοδώρησε» με πέντε γκολ την Σοσιεδάδ, με τον Ρονάλντο να σημειώνει χατ-τρικ

Την τόνωση που χρειαζόταν ενόψει Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε η Ρεάλ Μαδρίτης. Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει χατ-τρικ, η βασίλισσα έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στη Σοσιεδάδ (5-2).

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 1ο λεπτό έκανε το 1-0. Ο Ρονάλντο σέντραρε από αριστερά και ο Λούκας Βάσκεθ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Και στο 27’ ο Μαρσέλο ήταν εκείνος που έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Ρονάλντο με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 2-0.

Στο 32’ ο Ρονάλντο πέρασε από δεξιά και τον Ρουγί, έδωσε για τον Μπενζεμά, οποίος πλάσαρε σε σώματα και από το κόρνερ, ο Ράμος πήρε την κεφαλιά, ο Ρονάλντο εξ επαφής έκανε το γύρισμα με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Ρουγί. Και τελικά στο 34’, ο Κρόος με πανέμορφο πλασέ έκανε το 3-0 ενώ στο 37’ ο Ρονάλντο με φοβερή κεφαλιά μετά από κόρνερ, έγραψε το 4-0. Στο 40’ ο Μαρσέλο μπήκε ξανά από αριστερά και έκανε τη σέντρα αλλά ο Ασένσιο έκανε το πλασέ στο πέσιμο και αστόχησε.

Η Σοσιεδάδ είχε δοκάρι στο 52ο λεπτό με κεφαλιά του Χουάνμι, ενώ στο 69’ το σουτ του Ιγιαραμένδι πέρασε μόλις άουτ. Και στο 74’ ο Οϊαρθάμπαλ πέρασε όμορφα στον Μπαουτίστα που με πλασέ έκανε το 4-1. Στο 81’ ο Ρουγί έχασε την μπάλα μετά από σουτ του Μπέιλ και ο Ρονάλντο από κοντά πλάσαρε για το 5-1 ενώ στο 83’ ο Ιγιαραμένδι με γυριστό σουτ έκανε το 5-2.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς (63’ Κόβασιτς), Βάσκεθ (63’ Ίσκο), Κρόος, Ασένσιο (73’ Μπέιλ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρουγί, Νάβας, Ντε Λα Μπέγια, Ελουστόνδο, Οντριοθόλα, Θουρουτούθα (59’ Μπαουτίστα), Ιγιαραμένδι, Πριέτο, Χουάνμι (83’ Γουρίδι), Οϊαρθάμπαλ, Κανάλες (59’ Θουμπελδία).