Ρεάλ Μ.: Όλο κι ανεβαίνει!(vid)

Κέρδισε και τη Σοσιεδάδ και παραμένει πρώτη

Ένα ματς που είχε φορτιστεί με διάφορα εξωαγωνιστικά και ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο κατάφερε να κερδίσει η Ρεάλ Μαδρίτης, που με ανατροπή 3-1 πήρε το τρίποντο απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και παραμένει στην κορυφή μαζί με την Μπαρσελόνα.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ένα κάκιστο γύρισμα του Ράμος στον Κουρτουά έβγαλε τετ α τετ τον Ουίλιαμ Ζοσέ κι αυτός σκόραρε. Η ομάδα του Ζιντάν χρειάστηκε κάποιο χρόνο να μπει στο ματς μετά από αυτό όμως σταδιακά το κατάφερε και με τον Μπενζεμά να σκοράρει με το στήθος ισοφάρισε στο 37’. Το σκορ δεν άλλαξε στο ημίχρονο, όμως με το καλημέρα στο δεύτερος μέρος ο Φέδε Βαλβέρδε έκανε το 2-1 με ένα σουτ που κόντρα στον Μικέλ Οιαρθάμπαλ. Ο Λούκα Μόντριτς πιστώθηκε και τις δυο ασσίστ στα γκολ και έμελλε να βάλει το τρίτο που ήταν και εντυπωσιακό για να «κλειδώσει» τη νίκη. Είχε ευκαιρίες στη συνέχεια η Σοσιεδάδ να μειώσει αλλά ποτέ δεν το κατάφερε.

Στο 67’ ο Ζιντάν σήκωσε τον Γκάρεθ Μπέιλ για να τον βάλει κι αυτό προκάλεσε την έκρηξη του κοινού που τον αποδοκίμασε έντονα. Ο Ουαλός ήθελε να σκοράρει για να τους απαντήσει, είχε μια καλή ευκαιρία αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση