Μόνη πρώτη η «βασίλισσα»

Η Ρεάλ κέρδισε τη Ράγιο με 2-1 και βρέθηκε μόνη πρώτη

Η Ρεάλ έκανε το καθήκον της, κέρδισε τη Ράγιο με 2-1 και βρέθηκε μόνη πρώτη, περιμένοντας τη Σεβίλλη που αγωνίζεται την Κυριακή (7/11) στην έδρα της Μπέτις.

Στο 1ο λεπτό ο Άλβαρο Γκαρσία πλάσαρε άστοχα από ιδανικό σημείο ενώ στο 5’ ακυρώθηκε γκολ του Βινίσιους και στο 10’ ρο σουτ του Μπενζεμά πέρασε μόλις έξω,

Τελικά στο 14’ ο Βινίσιους έφυγε στην κόντρα κι άνοιξε δεξιά στον Ασένσιο, που γύρισε για τον Κρόος κι εκείνος με σουτ στην κίνηση από το πέναλτι, έγραψε το 1-0. Στο 23’ ο Ασένσιο έκανε το σουτ αλλά ο Ντιμιτριέβσκι είπε όχι και στο 35’ το σουτ του Μπενζεμά πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό μετά το κόρνερ ο Βινίσιους αστόχησε από καλή θέση ενώ στο 38’ ο Ντιμιτριέβσκι και το δοκάρι, έσωσαν τη Ράγιο μετά από προβολή του Ασένσιο. Ωστόσο, στο ίδιο λεπτό ο Μεντί σέντραρε από αριστερά και ο Μπενζεμά με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 4ο λεπτό μετά από πανέμορφη αντεπίθεση ο Βινίσιους έκανε το σουτ, ο Ντιμιτριέβσκι έσωσε και ο Μπενζεμά έχασε απίθανη ευκαιρία στην επαναφορά, με κεφαλιά σε κενό τέρμα.

Στο 50’ ο Βαλεντίν έσωσε μετά από πλασέ του Βινίσιους, ενώ στο 53’ ο Ντιμιτριέβσκι έσωσε μετά από σουτ του Ασένσιο και στο 58’ η κεφαλιά του Εντεκά πέρασε μόλις έξω.

Στο 62’ η Ρεάλ απείλησε ξανά με τον Μπενζεμά ενώ στο 71’ ο Ασένσιο αστόχησε από καλή θέση και στο 74’ η Ράγιο είχε δοκάρι με τον Μπεμπέ.

Στο 76’ ο Άλβαρο σέντραρε από αριστερά και ο Φαλκάο με κεφαλιά το πίσω δοκάρι, μείωσε σε 2-1.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Αλάμπα, Καρβαχάλ, Μεντί, Μιλιτάο, Κρόος, Κασεμίρο, Καμαβινγκά, Μπενζεμά (83’ Λούκας Βάσκεθ), Ασένσιο (83’ Αζάρ), Βινίσιους

ΡΑΓΙΟ: Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Σάβελιτς (80’ Γκουαρντιόλα), Φραν Γκαρσία, Κατένα, Άλβαρο Γκαρσία, Βαλεντίν, Εντεκά (69’ Φαλκάο, 89’ Πόθο), Κομεσάνια, Τρέχο (60’ Μεμπέ), Παλαθόν (60’ Ουνάι Λόπεθ)

Πηγή: aek365.gr

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση