Μέτρια αλλά σταθερή στις νίκες η Ρεάλ(vid)

Πέρασε με 2-0 από τη Λεβάντε

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε και από την έδρα της Λεβάντε με 2-0, χωρίς όμως για άλλη μια φορά να πείσει για τις επιθετικές αρετές της. Ο Βινίσιους σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι ενώ το πρώτο του φετινό γκολ σημείωσε ο Καρίμ Μπενζεμά.

Νίκη με το ζόρι για τη Ρεάλ Μαδρίτης που πέρασε με 0-2 από το «Estadio de la Cerámica» απέναντι στην ''τιμιότατη'' και σούπερ μαχητική Λεβάντε. Οι «μερένχες» του Ζινεντίν Ζιντάν για ακόμα μία φορά δεν κατάφεραν να βγάλουν ανωτερότητα στον αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύτηκαν κλασικά στη δημιουργία κι έτσι έδωσαν το περιθώριο στη Λεβάντε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Μετριότατο πρώτο ημίχρονο με τη «βασίλισσα» να παίρνει προβάδισμα από ένα απίθανο γκολ του Βινίσιους Τζούνιορ, εκρηκτικό δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να είναι πολύ ανώτεροι από τη Ρεάλ που τελικά βρήκε και δεύτερο γκολ σε μία αντεπίθεση στην τελευταία φάση του παιχνιδιού και ενώ όλη η Λεβάντε πίεζε για την ισοφάριση.

Η Λεβάντε είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Μπάρντι να αλλάζει ωραία παιχνίδι για τον Μοράλες που έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 16' η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Μόντριτς να εκτελεί ένα κόρνερ και την μπάλα να φτάνει στον ξεχασμένο Βινίσιους που με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-1. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου η Λεβάντε έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Βούκσεβιτς, μετά από κόρνερ του Μοράλες, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Στο 36' οι «μερένχες» είχαν καλή στιγμή με τον Κασεμίρο να σηκώνει για τον Μπενζεμά που από εξαιρετική θέση πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Η Ρεάλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 51' με τον Μόντριτς να κλέβει από τον Βέθο και την μπάλα να φτάνει στον Μπενζεμά που πλάσαρε αλλά είδε το δοκάρι να του λέει ''όχι'', ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά γύρισε για τον Βινίσιους που από πολύ κοντά δεν πλάσαρε σωστά. Στο 57' η Λεβάντε απείλησε με σουτ του Μπάρντι από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κουρτουά, όπως και τρία λεπτά αργότερα σε νέο σουτ του Μπάρντι. Στο 63' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με έξυπνο διαγώνιο σουτ του Μοράλες που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κουρτουά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ράμος σκόραρε, μετά από φάουλ του Μόντριτς, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 77' η Λεβάντε είχε καλή στιγμή με τον Μπάρντι να κάνει απίθανη ενέργεια και πέρασμα για τον Κλερκ αλλά ο Κουρτουά έκλεισε ωραία τη γωνιά του και σταμάτησε τον τελευταίο, όπως και δύο λεπτά αργότερα σουτ του Μπάρντι. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ροντρίγκο να πετά για τον Μπενζεμά που έκανε ωραία ενέργεια και πλασέ για το 0-2.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντεθ, Κλερκ, Βέθο, Πόστιγο, Μιραμόν, Μάλσα (73' Ραντόγια), Μπάρντι, Βούκσεβιτς (55' Ντε Φρούτος), Καμπάνια, Μοράλες (69' Ντάνι Γκόμεθ), Ρόγερ (55' Μελέρο)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Νάτσο, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς (89' Ίσκο), Βαλβέρδε (89' Έντεγκαρντ), Ασένσιο (69' Ροντρίγκο), Βινίσιους (69' Λούκας Βάσκεθ), Μπενζεμά