Λεβάντε-Ρεάλ 1-2: Καθάρισε από τη «βούλα»

Η Βασίλισσα πήρε τη νίκη χάρις σε δύο γκολ από εκτελέσεις πέναλτι

Έστω και δύσκολα, η Ρεάλ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Λεβάντε αλλά για να το πετύχει χρειάστηκε δύο πέναλτι, με το ένα να είναι ανύπαρκτο.

Στο 6ο μόλις λεπτό, το σουτ του Ροσίνα πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 24’ μετά από κόρνερ ο Ροζέρ σημάδεψε το δοκάρι του Κουρτουά. Στο 31’ ο Φερνάντεθ είπε όχι σε σουτ του Βινίσιους και στο 39’ νίκησε και τον Κρόος ενώ στο ίδιο λεπτό ο Βινίσιους έχασε κι άλλη ευκαιρία. Και στο 43’ η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπάρντι και ο Μπενζεμά έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 45ο λεπτό ο Ροζέρ είχε κι άλλο δοκάρι ενώ στο 59’ το πλασέ του Βινίσιους έξυσε το δοκάρι της Λεβάντε. Και στο 61’, ο Μοράλες έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ροζέρ με όμορφη προβολή έγραψε το 1-1. στο 66ο λεπτό το σουτ του Βάσκεθ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 71’ο Φερνάντεθ είπε όχι σε πλασέ του Βινίσιους και στο 76’ η Ρεάλ κέρδισε και νέο πέναλτι (δεν υπήρξε καμία επαφής του Ντουκουρέ με τον Κασεμίρο) και ο Μπέιλ από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-2. Στο 86ο λεπτό ο Νάτσο είδε τη 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ λίγο αργότερα ο ρέφερι απέβαλλε και τον Ροσίνα που ήταν στον πάγκο της Λεβάντε.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντεθ, Λούνα, Καμπάσο, Βέθο, Ρομπέρ, Καμπάνια, Ροσίνα (60’ Ντουκουρέ), Μοράλες, Μπάρντι (89’ Βούκσεβιτς), Ροζέρ Μαρτί (73’ Ντουαμένα), Σιμόν

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βαράν, Καρβαχάλ, Νάτσο, Ρεγκιλόν, Κασεμίρο, Κρόος (69’ Βαλβέρδε), Βάσκεθ, Μόντριτς, Μπενζεμά (74’ Μπέιλ), Βινίσιους (82’ Ασένσιο)

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση