Κλάσικο: Το έβαψε ολόλευκο η Ρεάλ! (vid)

Μεγάλη νίκη με 3-1 μέσα στη Βαρκελώνη

Επιτέλους διπλό σε Κλάσικο για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η «μερένχες» κέρδισαν την Μπαρτσελόνα με 3-1 μέσα στο άδειο «Καμπ Νόου», όπου αγνοούσαν τη νίκη από το 2016. Δεύτερη σερί ήττα για την Μπαρτσελόνα, άσχημο ντεμπούτο του Κούμαν στα ντέρμπι.

Ιδανικό το ξεκίνημα του ντέρμπι καθώς στο 5ο μόλις λεπτό, ο Μπενζεμά από δεξιά έδωσε κάθετα στον Βαλβέρδε, που πάτησε περιοχή και με άψογο πλασέ έκανε το 0-1.

Ωστόσο η απάντηση των Καταλανών ήταν άμεση, καθώς στο 9’ ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φάτι με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1. Μάλιστα ο πιτσιρικά έγραψε ιστορία, καθώς έγινε o δεύτερος νεότερος σκόρερ σε Κλάσικο.

Στο 23’ μετά από κόρνερ, ο Νέτο έκανε κακή έξοδο, ο Βαράν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πικέ έδιωξε και στην κόντρα ο Μέσι άδειασε με εντυπωσιακή ντρίμπλα τον Ράμος και από κοντά πλάσαρε αλλά ο Κουρτουά έσωσε δύσκολα.

Στην αντεπίθεση ο Ασένσιο έκανε με τη μία το γύρισμα από αριστερά και ο Μπενζεμά πλάσαρε αλλά ο Νέτο είπε όχι σωτήρια

Στο 52’ ο Φάτι πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω και δύο λεπτά αργότερα, ο Φάτι σέντραρε από δεξιά, ο Κοουτίνιο πήρε την κεφαλιά μόνος του στο 2ο δοκάρι αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Τελικά στο 60ο λεπτό ο Λενγκλέ τράβηξε τον Ράμος μέσα στην περιοχή της Μπαρτσελόνα, μετά από ένα κόρνερ, ο ρέφερι είδε το VAR, έδωσε το πέναλτι και ο Ράμος το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-2.

Στο 70’ ο Κουρτουά έδιωξε μετά από σουτ του Άλμπα από αριστερά και στη συνέχεια ο Κοουτίνιο σούταρε στα σώματα και στο 86’ ο Βάσκεθ σέντραρε από δεξιά, ο Κρόος πλάσαρε από κοντά και ο Νέτο έσωσε ενώ ο Γερμανός πήρε το ριμπάουντ κι έκανε νέο σουτ αλλά ο κίπερ των Καταλανών του είπε εκ νέου όχι.

Μάλιστα στο επόμενο λεπτό, ο Βάσκεθ σέντραρε και πάλι από δεξιά, ο Ράμος έπιασε το μονοκόμματο σουτ από κοντά αλλά ο Νέτο έσωσε εντυπωσιακά και εν συνεχεία ο Βαράν αστόχησε με κεφαλιά.

Όμως στο 90ο λεπτό, ο Νέτο έχασε την μπάλα μετά από έξοδο και ο Μόντριτς με σουτ από το πέναλτι έκανε το 1-3

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Ντεστ, Άλμπα (87’ Μπρέθγουεϊτ), Λενγκλέ, Πικέ, Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς (82’ Τρινκάο), Πέδρι (82’ Γκριεζμάν), Κοουτίνιο, Φάτι (82’ Ντεμπελέ), Μέσι

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Νάτσο (42’ Λούκας Βάσκεθ), Βαράν, Ράμος, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε (69’ Μόντριτς), Ασένσιο (82’ Ροδρίγο), Μπενζεμά, Βινίσιους