«Καθάρισε» σε επτά λεπτά η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Χετάφε και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη La Liga Santander

Με δύο γκολ σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 τη Χετάφε στο μίνι μαδριλένικο εξ αναβολής ντέρμπι, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής στη La Liga Santander. Ο Μπενζεμά (59’) και ο Μεντί (66’) πέτυχαν τα δύο γκολ της «βασίλισσας», η οποία θα μπορούσε να φτάσει σε υψηλότερο σκορ αν δεν ήταν ο Σόρια.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έφτασε στους 46 βαθμούς και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας στους 5 τη διαφορά από τη συμπολίτισσα Ατλέτικο, η οποία, όμως, έχει δύο ματς λιγότερα. Όσο για τη Χετάφε, αυτή έμεινε στη 13η θέση με 24 βαθμούς, όντας μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ρεάλ ήταν απόλυτη κυρίαρχος από το ξεκίνημα και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 14’ με την κεφαλιά του Μπενζεμά. O Σόρια ακούμπησε όσο χρειαζόταν τη μπάλα, που χτύπησε στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι. Η Χετάφε είχε φτιάξει ένα… τείχος και παρότι δεν είχε τη μπάλα στα πόδια της, εντούτοις, κρατούσε το μηδέν. Όπως συνέβη και στο 37’, με τον Σόρια να αντιδρά και πάλι εντυπωσιακά σε σουτ του Μόντριτς.

Ο Σόρια ήταν πρωταγωνιστής και στο 48’, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μπενζεμά, όμως, στο 59’ ο Γάλλος επιθετικός με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βινίσιους, «έλυσε τον γόρδιο δεσμό», κάνοντας το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα, τα πράγματα απλοποιήθηκαν, όταν μετά από σέντρα του Μαρσέλο, ο Μεντί με κοντινή προβολή, έκανε το 2-0. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι παίκτες της «βασίλισσας» διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους σκορ και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.