Η Μαγιόρκα την έριξε από την κορυφή! (vid)

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης

Απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε 1-0 στην έδρα της Μαγιόρκα και υποχώρησε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Ζιντάν, που υπέστη την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Με 10 παίκτες από το 74’ οι «μερένγκες», λόγω αποβολής του Οντριοθόλα.

Δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 7’ με τον Λάγκο Τζούνιορ και υπερασπίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν σε μία από τις πρώτες τους επιθέσεις, με τον Λάγκο να «χορεύει» τον Οντριοθόλα και να πλασάρει σωστά τον Κουρτουά μέσα από την περιοχή (7’).

Εννέα λεπτά αργότερα, η Μαγιόρκα απείλησε ξανά, ωστόσο δύο ποδοσφαιριστές της δεν κατάφεραν να πλασάρουν. Από ‘κει και πέρα, η Ρεάλ αφυπνίστηκε και ανέβασε την απόδοσή της.

Στο 27’ ήρθε η σημαντικότερη στιγμή για τη «βασίλισσα», με τον Μπενζεμά να σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή, ωστόσο στάθηκε άτυχος αφού σημάδεψε το δοκάρι. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ζιντάν να χάνει 1-0.

Μετά την ανάπαυλα, οι «μερένγκες» αύξησαν την πίεσή τους, όμως οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, με τον Μπούντιμιρ να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι (59’). Τα πράγματα για τη Ρεάλ Μαδρίτης έγιναν ακόμα χειρότερα στο 74’, με τον Οντριοθόλα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά την εδαφική υπεροχή και την κατοχή της μπάλας που είχαν οι φιλοξενούμενοι, δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο για να ισοφαρίσουν, καθώς τους έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια.