Επέστρεψε στην κορυφή η Ρεάλ

Έστω και αν ζορίστηκε στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-1 τη Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα»

Η Ρεάλ νίκησε 2-1 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα» για την 30ή αγωνιστική της Primera Division και «έπιασε» στην κορυφή την Μπαρτσελόνα, της οποίας υπερτερεί στην ισοβαθμία, επιστρέφοντας ουσιαστικά στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την πλευρά τους, οι Βάσκοι έμειναν στο -5 από την τέταρτη προνομιούχο θέση, αλλά παραμένουν στην έκτη θέση που οδηγεί στο επόμενο Europa League.

Έτσι, οι «μερένχες» έκαναν το «3 στα 3» στην επανέναρξη και άφησαν τους γηπεδούχους μόλις με έναν βαθμό σε αυτό το διάστημα.

Οι Βάσοι ξεκίνησαν καλύτερα, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ. Μετά το 30’, οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν πήραν την πρωτοβουλία και προσπάθησαν να κλείσουν τους γηπεδούχους στα καρέ τους χωρίς αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ μπήκε πιο αποφασισμένη στο γήπεδο και άρχισε να απειλεί περισσότερο την εστία της Σοσιεδάδ. Έτσι, στο 50’ ο Βινίσιους κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και ο Σέρχιο Ράμος το μετέτρεψε σε γκολ. Ύστερα από λίγο, όμως, ο αρχηγός της «βασίλισσας» αναγκάστηκε να αποχωρήσει με τραυματισμό στη μέση.

Στο 68’, ακυρώθηκε σωστά γκολ του Γιαννουζάι ως οφσάιντ και στο 70’ ο Μπενζεμά έκανε το 0-2 με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.
Η Ρεάλ οπισθοχώρησε και ο Μερίνο μείωσε με σουτ σε 1-2 στο 83’. Εκεί, η Σοσιεδάδ άρχισε να πιέζει «ασφυκτικά», όμως οι «μερένχες» άντεξαν.