Έπαιξε όσο χρειάστηκε η Ρεάλ

Χωρίς να «φορτσάρει» σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, η Ρεάλ επικράτησε 2-0 της Μαγιόρκα

Η Ρεάλ σε ρυθμούς «ρελαντί» νίκησε την εκ των ουραγών Μαγιόρκα 2-0 στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» για την 31η αγωνιστική της Primera Division και «έπιασε» ξανά στην κορυφή την Μπαρτσελόνα, της οποίας υπερτερεί στην ισοβαθμία στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Αντίθετα, οι νησιώτες έμειναν στο -6 από τις θέσεις παραμονής.

Οι «μερένχες» ξεκίνησαν δυνατά για να καταφέρουν να σκοράρουν γρήγορα και το πέτυχαν στο 19’ με την προσπάθεια του Βινίσιους. Στη συνέχεια, άφησαν χώρους στους νησιώτες, χωρίς να απειληθούν στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν ξεκίνησαν «φουριόζοι» και έχασαν κάποιες ευκαιρίες μέχρι ο Σέρχιο Ράμος με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 65’ να κάνει το 2-0. Οι αλλαγές του «Ζιζού» έριξαν το ρυθμό και χάθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν στη συνέχεια.