Δύσκολα η Ρεάλ τη Βαγιαδολίδ (vid)

Νίκη της Έλτσε στην έδρα της Εϊμπάρ

H Ρεάλ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Βαγιαδολίδ αλλά τελικά επικράτησε με 1-0. Οι Μαδριλένοι απείλησαν στο 10' με σουτ του Βαλβέρδε που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ρομπέρτο και έξι λεπτά μετά είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γιόβιτς.

Ο Σέρβος βρέθηκε σε καλή θέση και στο 35 αλλά πάλι δεν βρήκε στόχο. Νωρίς στο δεύτερο μέρος (48') ο Ρομπέρτο έδιωξε την κεφαλιά του Γιόβιτς. Στα 54' ο Βάισμαν έκανε πολύ ωραία ενέργεια και σουτ με τον Κουρτουά να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Η Ρεάλ άνοιξε τελικά το σκορ στο 65' με τον Βινίσιους να εκτελεί από κοντά. Ο Βραζιλιάνος ήταν σε θέση οφσάιντ αλλά η μπάλα έφτασε στα πόδια του από αντίπαλο. Ο Κουρτουά κράτησε το 1-0 στο 69' με επέμβαση στο σουτ του Καρνέρο. Ο Μπενζεμά στο 75' σούταρε αλλά και πάλι ο Ρομπέρτο αντέδρασε σωστά. Επτά λεπτά μετά ο Μόντριτς έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

ΡΕΑΛ Μ.: Κουρτουά, Οντριοθόλα (57'Καρβαχάλ), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Βαλβέρε, Μόντριτς, Ίσκο (57'Ασένσιο), Μπενζεμά (87'Μαγιοράλ), Γιόβιτς (57'Βινίσιους).

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ρομπέρτο, Ερβίας, Μπρούνο, Χάβι Σάντσεθ, Ραούλ Καρνέρο, Όσκαρ Πλάνο, Μίτσελ, Σαν Εμετέριο, Βάλντο (74'Γκουαρδιόλα), Ορεγιάνα, Βάισμαν (74'Βίγια).

Η Έλτσε πήρε πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Έιμπαρ επικρατώντας με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 37' με τον Λούκα Μπογέ που γύρισε μέσα στην περιοχή και σούταρε πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ. Η Έιμπαρ κέρδισε πέναλτι στο 48' σε χέρι του Πέρε Μίγια. Το εκτέλεσε ο Εσπόσιτο και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. OΚονέ στο 84' έκανε εξαιρετική σέντρα με τον Γκούτι να μην μπορεί να βρει την μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Τεχέρο, Αρμπίγια, Μπιγκάς (46'Μπούργος), Κέβιν Ροντρίγκεθ. Ρέθιο (24'Σέρχιο Άλβαρεθ(, Εντού Εσπόσιτο, Ινούι (74'Καντζιόρ), Πέδρο Λεόν, Μούτο (62'Κίκε Γκονθάλεθ), Κίκε Γκαρθία (74'Ουνάι).

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Χοσάν, Βερδού, Κάλβο, Χοσέμα, Φιδέλ, Εμφουλού, Ραούλ Γκούτι (93'Φολτς), Μορέντε, Μίγια, Μπογέ (82'Κονέ).

Πηγή: aek365.org