Διπλό στο «Σαν Μαμές» και στο +7 η Ρεάλ! (vid)

Έκανε αποφασιστικό βήμα και περιμένει το αποψινό (5/7) ματς της Μπάρτσα

Déjà vu για τη Ρεάλ στο «Σαν Μαμές». Η «βασίλισσα» κέρδισε με 1-0 την Μπιλμπάο, χάρις σε γκολ-πέναλτι του Σέρχιο Ράμος και άνοιξε τη διαφορά της στο +7 από την Μπαρτσελόνα που αγωνίζεται αργότερα. Οι Μαδριλένοι είχαν νικήσει με ολόιδιο τρόπο και τη Χετάφε πριν τρεις ημέρες, με τον Ράμος να σκοράρει και πάλι από πέναλτι και να έχει 5 γκολ από την επανέναρξη.

Στο 4ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε μετά από σουτ του Ασένσιο, όπως έκανε και στο 6’ ο Κουρτουά μετά από προσπάθεια του Ουίλιαμς και στο 16’ ο Ραούλ Γκαρσία πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Κουρτουά έσωσε και πάλι.

Στο 22ο λεπτό ο Ασένσιο έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά και ο Μπενζεμά πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο και στο 24’ ο Ουίλιαμς αστόχησε με σουτ από δεξιά.

Στο 36ο λεπτό ο Ραούλ Γκαρσία έβγαλε φανταστικά για τον Ουίλιαμς που προσπάθησε να κρεμάσει τον Κουρτουά αλλά σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία και στο 45+1’ η κεφαλιά του Μπενζεμά από κοντά έφυγε λίγο έξω.

Η Ρεάλ ήταν απολύτως μπλοκαρισμένη στην επανάληψη, δεν μπορούσε να απειλήσει αλλά στο 70ο λεπτό ο Ντάνι Γκαρσία πάτησε τον Μαρσέλο στην περιοχή, ο ρέφερι εξέτασε το VARκι έδωσε το πέναλτι.

Από εκεί α πέρα η Ρεάλ έμεινε πίσω και προσπάθησε να χτυπησει στην κόντρα και στο 88’ ο Μπενζεμά πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Σιμόν έσωσε με τα πόδια.

ΜΠΙΛΜΠΑ: Σιμόν, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Γεράι (21’ Ουνάι Νούνιεθ), Κάπα, Ουνάι Λόπεθ (63’ Βέσγα), Ντάνι Γκαρσία (78’ Σανσέτ), Κόρδοβα (63’ Ντε Μάρκος), Ραούλ Γκαρσία, Μουνιαΐν, Ουίλιαμς (78’ Βιγιαλίμπρε)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ράμος, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Βαλβέρδε (85’ Κρόος), Ασένσιο (71’ Λούκας Βάσκεθ), Ροδρίγο (74’ Βινίσιους), Μπενζεμά (90+4’ Γιόβιτς)

Πηγή: aek365.org