Άνετο πέρασμα για τη Ρεάλ (vid)

Η «Βασίλισσα» έκανε ποδαρικό με τριάρα στο 2020

Με το δεξί μπήκε στο 2020 η Ρεάλ Μαδρίτης που πέρασε με 0-2 από το «Coliseum Alfonso Pérez» απέναντι στη συμπολίτισσα Χετάφε χάρη σε ένα δώρο του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Νταβίντ Σόρια και μία κεφαλιά του Ραφαελ Βαράν.

Δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα ήταν η εικόνα του παιχνιδιού με τη Χετάφε να είναι πολύ ανώτερη στο πρώτο μέρος και τη Ρεάλ να ελέγχει πλήρως το ματς στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, δημιούργησαν πολλές και πολύ καλές ευκαιρίες αλλά έπεσαν πάνω σε ένα εξαιρετικό και συνεχώς ανεβασμένο Τιμπό Κουρτουά. Τελικά ''προδώθηκαν'' από μία τραγική έξοδο του Νταβίντ Σόρια που με κάποιον τρόπο κατάφερε να πετύχει αυτογκόλ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ζιντάν πέτυχε από νωρίς το δεύτερο τέρμα και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, κράτησε εύκολα τη νίκη.

Η Ρεάλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού μόλις στο πρώτο λεπτό με κεφαλιά του Μπενζεμά, μετά από σέντρα του Μπέιλ, που απέκρουσε ο Σόρια. Στο 24' η Χετάφε έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ του Αραμπάρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κουρτουά. Στο 35' οι «μερένχες» άνοιξαν το σκορ με τον Μεντί να βγάζει σέντρα, τον Σόρια να κάνει τραγική έξοδο υπό την πίεση του Βαράν, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Άνχελ Ροντρίγκες να γυρίζει για τον Φαζρ που σούταρε στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 44' ο ίδιος παίκτης σούταρε από την άκρη της περιοχής αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ακόμα μία ευκαιρία για τη Χετάφε με κεφαλιά του Καμπρέρα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φαζρ, που απέκρουσε και πάλι ο Κουρτουά.

Στο 53' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ρεάλ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Κρόος να εκτελεί ένα φάουλ και τον Βαράν με κεφαλιά να κάνει το 0-2. Στο 89' οι «μερένχες» απείλησαν με τον Βινίσιους να βγάνει σε τετ-α-τετ με τον Σόρια από πλάγια θέση αλλά το πλασέ του ήταν κακό. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαλβέρδε έβγαλε ωραία κάθετη για τον Μπέιλ που από πλάγια θέση σε τετ-α-τετ με τον Σόρια, νικήθηκε. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπέιλ να βγάζει απίθανη μπαλιά στον Βαλβέρδε που γύρισε για τον Μόντριτς κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 0-3.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Νταμιάν Σουάρεθ, Ντακομάν, Καμπρέρα, Νιόμ (81' Εντιαγέ), Φαζρ (60' Χόρχε Μολίνα), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Χάιμε Μάτα (80' Πορτίγιο), Άνχελ Ροντρίγκες

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος (70' Βαλβέρδε), Μπέιλ, Ίσκο (71' Βινίσιους), Μπενζεμά.