Άνετη επιστροφή στις νίκες για Ρεάλ (vid)

Διπλό με ιστορικό Μπενζεμά

Σε ανοδική τροχιά μετά την εντός έδρας ισοπαλία-σοκ με τη Μπέτις την προηγούμενη εβδομάδα επιβεβαίωσε πως βρίσκεται η Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά την άνετη επικράτηση επί της Γαλατάσαραϊ για το Τσάμπιονς Λιγκ, η «βασίλισσα» νίκησε και την Έιμπαρ με σκορ 4-0 για την 13η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκε προσωρινά μόνη στην κορυφή με 25 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τον Μπενζεμά στο 17’ και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη τρία λεπτά αργότερα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σέρχιο Ράμος. Το σκορ άρχισε να «ανοίγει» εννέα λεπτά αργότερα και πάλι από τα έντεκα βήματα, αλλά αυτή τη φορά σκόρερ τον Μπενζεμά, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βαλβέρδε στο 62’. Η Έιμπαρ, ηττήθηκε μετά από δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην 14η θέση με 15 βαθμούς.

Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Καρίμ Μπενζεμά, έγραψε ιστορία, καθώς ξεπέρασε τον θρύλο, Φέρεντς Πούσκας. Έφτασε τα 157 και άφησε τον Ούγγρο στα 156