Αφεντικό της Μαδρίτης η Ρεάλ! (vid)

Η «βασίλισσα» επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο, έκανε το 6X6 και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος

Αφεντικό της Μαδρίτης και της La Liga παρέμεινε η Ρεάλ. Τη νίκη στο ντέρμπι με την Ατλέτικο πήρε η «βασίλισσα», επικρατώντας 2-1 στο «Μετροπολιτάνο» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Με αποτέλεσμα να κάνει το 6X6 και να διατηρηθεί μόνη πρώτη στη βαθμολογία και στο +2 από την Μπαρτσελόνα.

Ροντρίγκο (18’) και Βαλβέρδε (36’) σκόραραν για τις «μερέγχες», ενώ ο Ερμόσο, ο οποίος έχει ξεκινήσει από τα τμήματα υποδομής της Ρεάλ μείωσε στο 83ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε αιφνιδίασε με την χρησιμοποίηση του Αντουάν Γκριεζμάν ως βασικού, με τον Γιάν Όμπλακ να ξεπερνάει έγκαιρα τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπώρησαν και να δίνει το παρών στο ντέρμπι.

Ο Κάρλο Αντσελότι, και πάλι χωρίς τον τραυματία Μπενζεμά, επέλεξε τον Ροντρίγκο για την κορυφή της επίθεσης, επαναφέροντας και τον Έντερ Μιλιτάο στο κέντρο της άμυνας μετά τον τραυματισμό του.

Οι Ροχιμπλάνκος μπήκαν πιο δυνατά και κυριάρχησαν στο πρώτο 15λεπτο, χωρίς πάντως την κλασική ευκαιρία. Μια κεφαλιά του Φελίπε που έφυγε λίγο άουτ, μια προσπάθεια του Γιανίκ Φερέιρα Καρασκό που κάλυψε ο Ντάνι Καρβαχάλ, μια ακόμα του Ζοάο Φέλιξ που σταμάτησε πάνω στον Λούκα Μόντριτς και ένας «κεραυνός» του Ζοφρουά Κοντογκμπιά που έφυγε λίγο άουτ, έδιναν ώθηση στους γηπεδούχους. Μια ώθηση, όμως που έκοψε… μαχαίρι ο Ροντρίγκο.

Η ζηλευτή αποτελεσματικότητα της Ρεάλ είναι, διαχρονικά, ένα από τα πιο ξεχωριστά χαρακτηριστικά της. Και, ουσιαστικά στην πρώτη της επίθεση, η Βασίλισσα κατάφερε να ανοίξει το σκορ (18’).

Ο Ορελιέν Τσουαμενί «έσκαψε» εξαιρετικά την μπάλα στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας για τον Ροντρίγκο, ο οποίος με τη μια νίκησε τον Όμπλακ και έβαλε μπροστά την… άφαντη μέχρι εκείνο το σημείο Ρεάλ.

Ο Βραζιλιάνος χόρεψε μαζί με τον Βινίσιους Ζούνιορ για να πανηγυρίσουν το γκολ και, ταυτόχρονα, να στείλουν μήνυμα – απάντηση στους κάφρους που τα έβαλαν με τον δεύτερο για τους πανηγυρισμούς του, θεωρώντας τους προκλητικούς, αποκαλώντας μάλιστα «μαΐμού» τον Βίνι.

Η Ατλέτικο χρειάστηκε μερικά λεπτά για να συνέλθει από το… σοκ του εις βάρος της γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα και άγγιξε την ισοφάριση σε σουτ – φαρμάκι του Γκριεζμάν, το οποίο έβγαλε με εξαιρετικό τρόπο ο Τιμπό Κουρτουά.

Και, όπως συμβαίνει συνήθως με αυτή την «φονική μηχανή» που ακούει στο όνομα «Ρεάλ Μαδρίτης», από το πιθανό 1-1, περάσαμε στο… πραγματικό 0-2, το οποίο εν πολλοίς τελείωσε πρόωρα το παιχνίδι.

Ο Βινίσιους έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, πάλι στην πλάτη της ευάλωτης άμυνας της Ατλέτικο, πλάσαρε τον Όμπλακ, ο Σλοβένος κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δοκάρι αλλά, στην επαναφορά, ο (MVP της σεζόν μέχρι τώρα) Φεντερίκο Βαλβέρδε πλάσαρε στην κενή εστία, σκοράροντας για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι (36’).

Από εκεί και πέρα η Ατλέτικο, η οποία είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία με τον Καρασκό πριν από την ανάπαυλα, πάλεψε με ό, τι είχε και δεν έχει για να μπει ξανά στο ματς, με τον Σιμεόνε να κάνει «επιθετικές» αλλαγές.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν μετά μανίας το γκολ, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα, μέχρι το 83ο λεπτό, όταν ο Μάριο Ερμόσο με τον ώμο ύστερα από κόρνερ, νίκησε τον Κουρτουά, δίνοντας… άγριο ενδιαφέρον στην τελική ευθεία του ντέρμπι.

Η Ρεάλ άντεξε την πίεση των Ροχιμπλάνκος που έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Ερμόσο με δύο κίτρινες σε δύο λεπτά (!), και έφτασε σε μια ακόμα νίκη, επιβεβαιώνοντας ότι και φέτος, παρά την θεαματική άνοδο της Μπαρτσελόνα, είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Φελίπε, Ρεϊνίλντο, Βίτσελ, Κοντογκμπιά (80’ Σαούλ), Κόκε (73’ Κορέα), Καρασκό (72’ Ερμόσο), Ντε Πολ (62’ Μοράτα), Γιορέντε , Γκριεζμάν, Φέλιξ (62’ Κούνια)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Αλάμπα, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Μεντί (75’ Ρίντιγκερ), Κρόος (86’ Θεμπάγιος), Μόντριτς (80’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Βινίσιους, Ροδρίγο (86’ Ασένσιο).