Πήρε το ντέρμπι των Βάσκων και βλέπει… αστέρια η Μπιλμπάο του Βαλβέρδε!

Επικράτησε 2-1 της Σοσιεδάδ και έπιασε την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση!

Να περάσει ο επόμενος! Η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε συνεχίζει με σπασμένα φρένα στη La Liga, καθώς πήρε και το ντέρμπι των Βάσκων, επικρατώντας 2-1 της Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές», και με την 4η σερί νίκη της, έπιασε την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση!

Οι Καταλανοί, βέβαια, έχουν ματς λιγότερο, αφού αύριο (14/01, 21:00) παίζουν τον τελικό του Σούπερ Καπ κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Σε κάθε περίπτωση, τα «λιοντάρια», που παραμένουν αήττητα από τις 22 Οκτωβρίου στο πρωτάθλημα, δείχνουν ότι μπορούν να είναι η μία από τις τέσσερις ομάδες, που του χρόνου θα κουνήσουν το σεντόνι του Champions League!

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Αθλέτικ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Σοσιεδάδ να περιμένει στο μισό γήπεδο. Αφού, λοιπόν, προειδοποίησε κάμποσες φορές, η ομάδα του Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ, με τον Μπερενγκέρ στο 30ό λεπτό να εκμεταλλεύεται απανωτά λάθη στην άμυνα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης, εξάλλου, «χτύπησε» και στο 42', από νέα ολιγωρία στην άμυνα της συμπολίτισσας, «γράφοντας» με πλασέ το 2-0! Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι ο Μπερενγκέρ είχε μέχρι στιγμής δύο γκολ στο πρωτάθλημα και απόψε πέτυχε άλλα δύο!

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Μπιλμπάο ήταν πιο συντηρητική, με τη Σοσιεδάδ να ψάχνει το γκολ, που θα την έβαζε ξανά στο ματς. Αυτό ήρθε, τελικά, στο 87', με τον Οϊαρθάμπαλ, με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να γίνουν θρίλερ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά για την ισοφάριση, με το 2-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.