Πήγαν για εξάποντο, έφυγαν με βαθμό Χετάφε και Κάδιθ

Οι δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 και συνεχίζουν τη μάχη για την παραμονή

Σε ματς που έδινε... έξι βαθμούς, η Χετάφε υποδέχτηκε την Κάδιθ, δεν τη νίκησε, αλλά, με το τελικό 0-0 διεύρυνε το αήττητο σερί της, στα πέντε παιχνίδια, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη. Αντιθέτως, η Κάδιθ παραμένει στη 19η θέση.

Η Κάδιθ απείλησε πρώτη, σε κεφαλιά του Σομπρίνο, με τη Χετάφε να απαντά, χάνοντας ευκαιρία με τον Ιγκλέσιας, ενώ, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν, σε κεφαλιά του Λουίς Ερνάντες, ο Αλένια έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη, η Χετάφε αύξησε την πίεσή της, αλλά, η Κάδιθ είχε φροντίσει να καλύψει τα νώτα της και να μην απειληθεί, ουσιαστικά. Μάλιστα, στο 83' έφτασαν κοντά στο γκολ, με τον Λούκας Πέρεθ να πιάνει την κεφαλιά και τον γκολκίπερ της Χετάφε, τον Σόρια, να διώχνει εντυπωσιακά. Στις καθυστερήσεις, τα... αίματα άναψαν, με τη Χετάφε να μένει με εννέα παίκτες, αφού ο Γκαστόν Άλβαρες είδε, απευθείας, κόκκινη και ο Πόρτου δεύτερη κίτρινη, ενώ, με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η Κάδιθ, για δεύτερη κίτρινη στον Λουίς Ερνάντες.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Πόρτου, Ντζένε (75' Γκαστόν Άλβαρες), Μίτροβιτς, Ντουάρτε (46' Αλντερέτε), Ιγκλέσιας, Αλένια (85' Λατάσα), Μίγια, Μαξίμοβιτς (67' Ελ Χανταντί), Μαγιοράλ (75' Αλγκόμπια), Ουνάλ

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Λουίς Ερνάντες, Σουστ (26' Ίθα), Φάλι (46' Καλά), Πάτσα Εσπίνο, Μπονγκοντά (64' Αλέχο), Σαν Εμετέριο, Άλεξ, Οκάμπο (64' Αλκαράθ), Σομπρίνο, Λοζάνο (82' Λούκας Πέρεθ)