Πανηγυρική πρόκριση για Βιγιαρεάλ

Με τα δυο γκολ του Χεράρδ Μορένο

Με τα δυο γκολ του Χεράρδ Μορένο, η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-0 την Ντιναμό Κιέβου στο «Κεράμικα» στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Europa League και, σε συνδυασμό με τη νίκη με το ίδιο σκορ στην ουκρανική πρωτεύουσα την περασμένη εβδομάδα, πήρε μια πανηγυρική πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε δυνατά και δημιούργησε μια καλή ευκαιρία με τον Μπάκα στο 9’. Όμως, στο 13΄ο Μορένο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «παράθυρο» του Μπούσαν. Μέχρι το 30’, το «κίτρινο υποβρύχιο» διατηρούσε την υπεροχή, όμως, στη συνέχεια, οι δυο φορές κυπελλούχοι Ευρώπης ανέλαβαν κάποιες πρωτοβουλίες χωρίς να απειλήσουν την εστία του Ασένχο. Έτσι, οι Λεβαντίνοι βρήκαν την ευκαιρία στο 36’ να πετύχουν το 2-0, όταν ο Παρέχο έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την ουκρανική περιοχή και πάσαρε στον Μορένο, που με πλασέ έκανε το 2-0 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάτι άλλο ιδιαίτερο.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, η Βιγιαρεάλ «έριξε» τους ρυθμούς της. Έτσι, η Ντιναμό Κιέβου βρήκε τους χώρους να απειλήσει την ισπανική εστία με πολλούς παίκτες. Ο Κάπουε άρχισε να χάνει ευκαιρίες για τους παίκτες του Ουνάι Εμερι και οι πολλές αλλαγές φαίνεται πως «έσβησαν» το ματς. Ο Μπαένα είχε μια καλή κεφαλιά άουτ στο 86’ και το ματς ολοκληρώθηκε με το απευθείας φάουλ του Παρέχο στο 91’.