Ονειρεύεται Ευρώπη η Μπέτις!

Έριξε στο... καναβάτσο την Αθλέτικ Μπιλμπάο

Την επιστροφή της στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης η Μπέτις, φεύγοντας με τεράστιο διπλό από το «Σαν Μαμές» και την έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο (0-1) για την 33η αγωνιστική της La Liga.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουίλιαν Ζοσέ μόλις στο 6ο λεπτό με τρομερό εναέριο γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα των γηπεδούχων.

Παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το αποτέλεσμα, ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 52 βαθμούς και στο -2 από την πέμπτη Βιγιαρεάλ. Από την άλλη, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έπεσε στην 8η θέση, μένοντας στους 47 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, σημαντική εντός έδρας νίκη πήρε η Ράγιο Βαγιεκάνο, επικρατώντας 2-1 της Βαγιαδολίδ. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα τέρματα των Ντε Τόμας (48') και Καμέγιο (80'), προτού, μειώσει στο τελικό σκορ ο Λεόν στο 84'.

Τρίποντο με το οποίο η Βαγιεκάνο ανέβηκε στην 9η θέση και τους 46 βαθμούς, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να... καίγονται, καθώς βρίσκονται στην 16η θέση (35β.) και μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πηγή: sportfm.gr

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση