Νίκησε τη Μαγιόρκα και παραμένει στο κυνήγι της τετράδας η Μπέτις

Η Μπέτις επικράτησε 1-0 της Μαγιόρκα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

Νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά τετράδας πανηγύρισε εντός έδρας η Μπέτις απέναντι στη Μαγιόρκα με σκορ 1-0 για την 26η αγωνιστική της La Liga. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο 30χρονος Ισπανός, Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Σεβίλλης έπιασε έστω και προσωρινά την Ρεάλ Σοσιεδάδ στην τέταρτη θέση της La Liga, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στην εξάδα.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο στο οποίο η Μπέτις δεν κατάφερε να δημιουργήσει πραγματικά καλές ευκαιρίες παρά το γεγονός ότι διατηρούσε την υπεροχή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Στο 46’ ο Μπόρχα Ιγκλέσιας με το ενδέκατο φετινό γκολ του στη La Liga θα ανοίξει το σκορ στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για λογαριασμό των γηπεδούχων, γράφοντας το 1-0. Στο υπόλοιπο του αγώνα η Μαγιόρκα θα αναζητήσει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς ωστόσο να καταφέρει να χτίσει τις προϋποθέσεις που θα την έκαναν απειλητική για τα καρέ του Πορτογάλου Ρούι Σίλβα.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση