Μπλόκο της Μπιλμπάο στην Τζιρόνα

Η Μπιλμπάο απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Τζιρόνα

Στοπ σε ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων της Τζιρόνα έβαλε η Μπιλμπάο καθώς πήρε ισοπαλία 1-1 μέσα στο «Μοντιλίβι». Μαζί με τη Ρεάλ στην 1η θέση πλέον η Τζιρόνα.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Γουρουθέτα πλάσαρε πάνω στον Γκασανίγκα από κοντά ενώ στο 9’ ο Μπλιντ πρόλαβε τον Ινιάκι και στο 12’ ο Σιμόν είπε όχι σε σουτ του Στουάνι. Στο 14’ ο Στουάνι αστόχησε με κοντινή κεφαλιά και στο 18’ ο Σιμόν έβγαλε εντυπωσιακά την νέα κεφαλιά του ίδιου.

Στο 20’ ο Γκασανίγκα είπε όχι σε σουτ του Σανσέτ και στο 22’ ο Ντε Μάρκος πλάσαρε άστοχα από κοντά. Στο επόμενο λεπτό ο Γκασανίγκα σταμάτησε και τον Γουρουθέτα και στο 27’ ακυρώθηκε γκολ του Ερέρα.

Στο 31ο λεπτό ο Γκασανίγκα πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Βέσγα και από το κόρνερ ο Βιβιάν αστόχησε με κεφαλιά. Το ματς είχε απίθανο ρυθμό και στο 33’ το σουτ του Αλέις Γκαρσία έφυγε μόλις έξω ενώ στο 37’ ο Γκουτιέρεθ προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Σιμόν αλλά αστόχησε για εκατοστά.

Τελικά στο 56ο λεπτό ο Γκουτιέρεθ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τσιχανκόβ με πλασέ στο πίσω δοκάρι έγραψε το 1-0. Ωστόσο στο 67ο λεπτό ο Ινιάκι έκανε όμορφη ενέργεια και με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 70’ το σουτ του Ερέρα πέρασε μόλις έξω ενώ στο 80’ ο Γκασανίγκα έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Ινιάκι. Στο 86’ ο Βιβιάν πρόλαβε σωτήρια τον Τόρε ο οποίος στο 89’ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Γκασανίγκα, Μπλιντ, Γκαρσία, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, Αρνάου (69’ Κόουτο), Αλέις Γκαρσία, Ερέρα (85’ Κέμπε), Μαρτίν (76’ Τόρε), Στουάνι (69’ Πόρτου), Σάβιο, Τσιχανκόβ (85’ Βαλερί)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Λέκουε, Ντε Μάρκος, Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Γαλαρέτα (81’ Αντέρ Ερέρα), Βέσγα, Σανσέτ (90’ Ουνάι Γκόμεθ), Ι.Ουίλιαμς (90’ Αρές), Ν.Ουίλιαμς (81’ Μπερενγκέρ), Γουρουθέτα (72’ Ραούλ Γκαρσία)

Πηγή: aek365.org

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση