Χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει την Ιντερσίτι του Ενσούε η Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί πήραν την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας

Η άσημη Ιντερσίτι της 3ης κατηγορίας κόντραρε πολύ περισσότερο απ’ όσο θα περίμενε κανείς την Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Τσάβι να επικρατεί τελικά 4-3 στην παράταση και να παίρνει το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Και τα τρία γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο 21χρονος Οριόλ Σολντεβίλα, που στο παρελθόν είχε περάσει από τα τμήματα υποδομής της Μπάρτσα!

Το γρήγορο γκολ του Αραούχο στο 4’ φάνηκε σαν οιωνός άνετης επικράτησης από πλευράς «μπλαουγκράνα», όμως ο νεαρός Ισπανός έφερε το ματς στα ίσα στο 59’.

Επτά λεπτά αργότερα η Μπάρτσα προηγήθηκε εκ νέου με γκολ που σημείωσε ο Ντεμπελέ, με τον Σολντεβίλα να σκοράρει ξανά για το 2-2 στο 74’!

Αυτή τη φορά, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά (77' Ραφίνια), όμως δεν πτοήθηκαν για τον απλούστατο λόγο ότι είχαν... Σολντεβίλα, που ισοφάρισε για μία ακόμη φορά στο 86’...

Κάπως έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου το γκολ του Φάτι στο 103’ έμεινε, εντέλει, αναπάντητο, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει μια πολύ αγχωτική πρόκριση.

Η δε Βαγιαδολίδ, πλήρωσε την αποβολή του Φεντάλ μόλις στο 5' και εντέλει ηττήθηκε 1-0 από την Αλαβές, αποχαιρετώντας τη διοργάνωση.

Το γκολ που έκρινε το ματς το πέτυχε στο 11' ο Σιλά.