Ξέρανε -και- την Μπαρτσελόνα ο Μπέλιγχαμ!

Ο Άγγλος χαφ σφράγισε τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στο clasico!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 2-1 και ανατροπή στο «Λουίς Κονπάνς», για την 11η αγωνιστική της φετινής Primera Division, σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι.

Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν μόλις στο 7’, με το παρθενικό τέρμα του Γκιντογκάν, ενώ είδαν τα δοκάρια να τους στερούν το 2-0, τόσο στο σουτ του Λόπεθ στο 17’, όσο και στην κεφαλιά του Μαρτίνεθ στο 51ο λεπτό…

Ωστόσο… υπολόγιζαν χωρίς τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος μετά το Champions League και την La Liga, σκόραρε στο ντεμπούτο του και σε clasico, ισοφαρίζοντας αρχικά στο 68’, ενώ με δεύτερο χτύπημα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, υπέγραψε το τελικό 2-1.
Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ρεάλ έφτασε τους 28 βαθμούς έπιασε την Τζιρόνα στην κορυφή της βαθμολογίας, την ώρα που η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στην τρίτη θέση, με 24 πόντους.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε έχοντας σχηματισμό το 4-3-3, τον Τερ Στέγκεν στην εστία και τους Αραούχο, Κρίστενσεν, Μαρτίνεθ και Μπαλντέ στα μετόπισθεν. Γκάβι, Γκιντογκάν και Λόπεθ ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, με τους Κανσέλο-Ζοάο Φέλιξ στα άκρα και τον Τόρες στην κορυφή της επίθεσης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης από την άλλη «κατέβηκε» με σύστημα 4-1-3-2 και τον Κέπα κάτω από τα γκολπόστ. Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Αλάμπα και Μεντί αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και ο Τσουαμενί τον «κόφτη» μπροστά τους. Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ και Κρόος συνέθεσαν την τριπλέτα στον άξονα. Με τους Βινίσιους και Ροντρίγκο να είναι το δίδυμο της επίθεσης.

Το ματς:

Η Μπαρτσελόνα ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με… γκολ από τα αποδυτήρια, «ευγενική προσφορά» μάλιστα του αντιπάλου της. Καθώς από λάθος γύρισμα του Τσουαμενί και κακό διώξιμο της μπάλας από τον Αλάμπα, ο Γκιντογκάν πήρε την κόντρα και με ονειρικό πλασέ στο τετ α τετ με τον Κέπα, πέτυχε το 1-0 μόλις στο 7’!

Με το μομέντουμ υπέρ τους, οι «μπλαουγκράνα» ήταν εκείνοι μάλιστα που έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα, στο 16ο λεπτό. Όταν ο Τσάβι έκλεψε από τον Κρόος, πιθανότατα με φάουλ, για να φτάσει η μπάλα στον Λόπεθ το σουτ του οποίου από θέση μέσα αριστερά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κέπα…

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Ρεάλ ισορρόπησε το παιχνίδι, ανεβάζοντας την πίεση της στο γήπεδο και επεδίωξε να φτάσει στην ισοφάριση, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή. Ωστόσο, βρήκε απέναντί της μια καλά οργανωμένη άμυνα, με τη Μπαρτσελόνα να ελέγχει τον ρυθμό και να μην της επιτρέπει να κάνει φάσεις.

Μάλιστα, την μοναδική φορά όπου η «λευκή βασίλισσα» κατάφερε να πατήσει περιοχή, στο 38’, στάθηκε άτυχη αφού ήταν ο Καρβαχάλ εκείνος που βρέθηκε σε… θέση βολής, από δύσκολη γωνία βέβαια, για να αστοχήσει.

Με τους γηπεδούχους να έχουν την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, στην οποία και διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Τσουαμενί πάνω στον Αραούχο, σε μια εκτέλεση κόρνερ στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Eρνάντεθ): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μαρτίνεθ, Μπαλντέ, Γκιντογκάν, Γκάβι, Λόπεθ (72' Ρομέου), Κανσέλο (77' Γιαμάλ), Τόρες (61' Λεβαντόβσκι), Ζοάο Φέλιξ (77' Ραφίνια).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Αλάμπα, Μεντί (52' Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Μπέλιγχαμ, Κρόος (63' Μόντριτς), Ροντρίγκο (63' Χοσέλου), Βινίσιους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση