Τα χρειάστηκε, αλλά απέφυγε κάζο τύπου… Ρεάλ η Μπαρτσελόνα!

Με κάζο σαν αυτό της Ρεάλ «φλέρταρε», αλλά εντέλει δεν το υπέστη, η Μπαρτσελόνα...

Με κάζο σαν αυτό της Ρεάλ «φλέρταρε», αλλά εντέλει δεν το υπέστη, η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» δυσκολεύτηκαν στην έδρα της ταπεινής Κορνεγιά και χρειάστηκε να φτάσουν στην παράταση για να την αποκλείσουν από το Copa Del Rey (2-0).

Παίζοντας με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, η ομάδα του Κούμαν θα μπορούσε να έχει ξεμπερδέψει από νωρίς στο ταπεινό γηπεδάκι της ομάδας που απέκλεισε στον προηγούμενο γύρο την Ατλέτικο Μαδρίτης. Ωστόσο κατάφερε να χάσει δυο πέναλτι στο 90λεπτο, με τον Πιάνιτς ν’ αστοχεί μόλις για δεύτερη φορά στην καριέρα του στο 38’ και τον Ντεμπελέ να νικιέται κι εκείνος από τον τερματοφύλακα Χουάν στο 79’.

Αφού αναγκάστηκαν λοιπόν να πάνε στο έξτρα ημίωρο, οι Καταλανοί σοβαρεύτηκαν και με το ξεκίνημα κιόλας ξεκαθάρισαν τα πράγματα: Χάρη σ’ ένα ωραίο σουτ του Ντεμπελέ εκτός περιοχής (καμία σχέση με το απαράδεκτο πέναλτι που εκτέλεσε νωρίτερα) κι ένα εύκολο γκολ του Μπρέθγουεϊτ στο τέλος, τα οποία σφράγισαν τελικά την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.