Σήκωσε κεφάλι με σούπερ Μέσι η Μπαρτσελόνα (vid)

Επέστρεψε στις νίκες με 3-0 επί της Έλτσε

Μετά από δύο οδυνηρά αποτελέσματα απέναντι σε Παρί (1-4) και Κάντιθ (1-1), η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις επιτυχίες και σε εξ αναβολής αγώνα της La Liga επικράτησε 3-0 της Έλτσε στο «Καμπ Νου» πετυχαίνοντας όλα τα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λιονέλ Μέσι με δύο γκολ, αλλά πολύτιμη συνεισφορά και από τον Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ με δύο ασίστ.

Μετά από το άγονο πρώτο μέρος, στο 48’ ο Δανός και ο Αργεντινός έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ. Στο 68’ ο «Λέο» χτύπησε ξανά, μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Φρένκι Ντε Γιονγκ φτάνοντας τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα, όπου είναι πρώτος σκόρερ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Μέσι έκανε το γέμισμα, ο Μπρέιθγουεϊτ πάσαρε με το κεφάλι και ο Τζόρντι Άλμπα «έγραψε» το 3-0. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν πέρασε τρίτη, με 50 βαθμούς σε 24 αγώνες, πίσω από Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης, που έχουν 55 και 52 βαθμούς αντίστοιχα σε 23 παιχνίδια.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ουμτιτί, Μινγκέθα, Πικέ (77' Λενκλέ), Ζόρντι Άλμπα (76' Ντεστ), Ντε Γιόνγκ, Πιάνιτς (45' Ντεμπελέ), Πέδρι, Μπρέθγουαϊτ (76' Γκριεζμάν), Τρινκάο (67' Μπούσκετς), Μέσι

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Χοσέ Σάντσεθ, Βερντού, Μπαραγάν, Θίφου (60' Φιδέλ), Μοχίκα, Γκούτι, Εμφουλού (81' Λουίσμι), Μίγια (67' Νίνο), Ριγκόνι (60' Τέτε Μορέντε), Μπογιέ (72' Γκίδο Καρίγιο)