Πρωτάθλημα... τέλος για την Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί έμειναν για τρίτο ματς στα τέσσερα τελευταία χωρίς νίκη στη La Liga

Μέχρι εδώ ήταν η... Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί έμειναν για τρίτο ματς στα τέσσερα τελευταία χωρίς νίκη στη La Liga, αφού η Λεβάντε τους έβαλε... φρένο (3-3) και τους βγάζει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, από τη μάχη του τίτλου αφού είναι στο -1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης με ματς περισσότερο.

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Μπαρτσελόνα που είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 34ο λεπτό χάρη στις γκολάρες των Μέσι και Πέδρι. Η Μπαρτσελόνα αποδείχτηκε φλύαρη και εμφάνισε ξανά αμυντικά προβλήματα, δίνοντας το δικαίωμα στη Λεβάντε να φέρει το σκορ στα ίσα. Αρχικά, ο Μελέρο στο 57' μείωσε σε 2-1 και δύο λεπτά μετά ο Μοράλες έγραψε το 2-2.

Η Μπαρτσελόνα δεν... μάσησε, ο Ντεμπελέ στο 64' έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το 30ο τέρμα του με τη φανέλα των «μπλαουγκράνα». Αξιοπρόσεκτο πως τα 15 τα έχει πετύχει ο Γάλλος με το αριστερό και άλλα τόσα με το δεξί! Το ματς έδειχνε να πηγαίνει εκεί όπου ήθελε η ομάδα του Κούμαν, αλλά ο Σέρχιο Λεόν στο 83ο λεπτό ισοφάρισε στο τελικό 3-3 και... πετσόκοψε τις ελπίδες της Μπαρτσελόνα για τον τίτλο.

Αναλυτικά η 36η αγωνιστική:

Τρίτη 11/5
Οσασούνα-Κάντιθ 3-2 (38', 75' Μπούντιμιρ, 86' πέν. Τόρες / 49' πέν. Σάπονιτς, 90' Περέα)
Έλτσε-Αλαβές 0-2 (40' Χοσέλου, 54' Ριόχα)
Λεβάντε-Μπαρτσελόνα 3-3 (57' Mελέρο, 59' Μοράλες, 83' Σέρχιο Λεόν - 25' Μέσι, 34' Πέδρι, 64' Ντεμπελέ)