«Πεντάστερη» Μπαρτσελόνα με ιστορικό Μέσι

Δύο γκολάρες σημείωσε ο Μέσι που έπιασε τον Τσάβι στην πρώτη θέση στη λίστα συμμετοχών

Την 7η σερί της νίκη στη La Liga πανηγύρισε το Σάββατο (13/2) η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 5-1 της Αλαβές στο «Καμπ Νόου» στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Με τους Λιονέλ Μέσι και Τρινκάο να πετυχαίνουν από δύο γκολ και τον Φίρπο να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Σε ένα ματς που ο πρώτος έφτασε τις 505 συμμετοχές στο πρωτάθλημα με τη φανέλα των Καταλανών, πιάνοντας στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας τον Τσάβι.

Έτσι, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε εκ νέου στη 2η θέση με 46 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεάλ Μαδρίτης (υποδέχεται την Κυριακή τη Βαλένθια), όντας στο -8 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης. Από την άλλη, η Αλαβές έμεινε στη 16η θέση με 22 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του ματς, πνίγοντας τους αντίπαλούς τους και φτάνοντας με προϋποθέσεις στα αντίπαλα καρέ. Πολύ σύντομα κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους ανοίγοντας το σκορ με μονοκόμματο σουτ του Τρινκάο από το ύψος του πέναλτι στο 29'.

Έκτοτε ανέλαβε δράση ο Μέσι. Αρχικά, είδε το VAR να του ακυρώνει -ως οφσάιντ- το τέρμα που πέτυχε στο 36'. Ωστόσο, δεν συνέβη το ίδιο και με την εκπληκτική γκολάρα που σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν αφού ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο με πολύ ωραία ντρίπλα, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» έξω από τη μεγάλη περιοχή γράφοντας το 2-0.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, καταφέρνοντας μάλιστα να μειώσουν με τον Ριόχα στο 57'. Κάτι που βέβαια δεν πτόησε την ομάδα του Κούμαν, ο οποίος είδε τους παίκτες του να σημειώνουν δύο γκολ σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό (στο 74’ ο Τρινκάο και στο 75’ ο Μέσι). Μάλιστα, το γκολ του ηγέτη της Μπαρτσελόνα ήταν εφάμιλλης ποιότητας με το πρώτο του.
Τον «χορό» των τερμάτων έκλεισε ο Φίρπο στο 80’, προσθέτοντας και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.