Πάει για την πρώτη κούπα και με την... βούλα η Μπαρτσελόνα!

Περιμένουν Ρεάλ ή Μπιλμπάο στον τελικό οι «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα χωρίς τον Μέσι απέναντι στην Σοσιεδάδ, αλλά κατάφερε να τη λυγίσει στα πέναλτι και πάει για την πρώτη κούπα της χρονιάς.

Αγχώθηκε, αλλά κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας η Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί τα βρήκαν σκούρα, χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, απέναντι στην Σοσιεδάδ και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό με 3-2 στα πέναλτι (1-1 καν. διάρκεια και παράταση). Κάπως έτσι, θα διεκδικήσουν την ερχόμενη Κυριακή στη Σεβίλλη τον πρώτο τίτλο της χρονιάς με αντίπαλο μία εκ των Ρεάλ Μαδρίτης ή Μπιλμπάο που απαρτίζουν τον άλλον ημιτελικό.

Η Μπαρτσελόνα παρατάχθηκε με βασικούς, όπως και η Σοσιεδάδ αφού πρόκειται για ματς που μπορεί να οδηγήσει σε τίτλο! Κάπως έτσι, οι δύο ποιοτικότεροι ποδοσφαιριστές των Καταλανών στο γήπεδο, Γκριζμάν και Ντε Γιονγκ, συνδυάστηκαν με τον δεύτερο να ανοίγει το σκορ στο 39ο λεπτό και να στέλνει την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ωστόσο, οι Βάσκοι βρήκαν την απάντηση με πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ στο 51' και αφού ο Τερ Στέγκεν κράτησε όρθια την ομάδα του στη συνέχεια, το ματς πήγε στην παράταση. Ούτε εκεί άλλαξε, όμως, κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Ο Μπαουτίστα έχασε με το... καλημέρα το πέναλτι για την Σοσιεδάδ, ενώ και οι Ογιαρθάμπαλ και Γουίλιαν Ζοσέ στις δύο επόμενες εκτελέσεις δεν σκόραραν. Κάτι που έκαναν οι Ντεμπελέ, Πιάνιτς, με τους Ντε Γιονγκ, Γκριζμάν να αστοχούν αλλά τον Ρούκι Πούιγκ να αποδεικνύεται ψύχραιμος στο 5ο και τελευταίο πέναλτι και να χαρίζει την πρόκριση στον τελικό για την Μπαρτσελόνα, η οποία ελπίζει να έχει τον ηγέτη της Λιονέλ Μέσι διαθέσιμο για να... σηκώσει την κούπα!