Ο 17χρονος Γκουιού «λύτρωσε» την Μπαρτσελόνα!

Χάρη σε τέρμα του Μάρκ Γκουιού στο 80ο λεπτό, η Μπαρτσελόνα «λύγισε» με 1-0 την Μπιλμπάο

Ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Μαρκ Γκουιού ! Ο 17χρονος μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό κόντρα στην Μπιλμπάο, σκόραρε στην πρώτη του επαφή(80') και έδωσε την νίκη με 1-0 στην Μπαρτσελόνα. Κάπως έτσι, οι Καταλανοί επέστρεψαν στα τρίποντα, ενώ οι Βάσκοι παρέμειναν στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο 5ο λεπτό η Μπιλμπάο απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τον Ι. Γουίλιαμς και στο 10’ η Μπαρτσελόνα έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ, αλλά η προσπάθεια του Ζοάο Φέλιξ κατέληξε στο δοκάρι. Στο 14’ ο Σιμόν έδιωξε εντυπωσιακά ο σουτ του Φερμίν Λόπεθ, ενώ στο 21ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν σταμάτησε τον Ι. Γουίλιαμς. Στο 44’ και το 45’ ο Γερμανός κίπερ των Καταλανών σταμάτησε του Νίκο και Ινιάκι Γουίλιαμς αντίστοιχα και στο 57’ ο Γκανέζος μεσοεπιθετικός αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό αργότερα οι Καταλανοί έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να κάνουν το 1-0, με τους Φέλιξ και Φερμίν Λόπεθ αντίστοιχα και στο 64’ το σουτ του Γιαμάλ πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 75’ ο Κανσέλο πάτησε περιοχή από τα αριστερά, δοκίμασε το σουτ, όμως ο Σιμόν είχε την απάντηση και τελικά στο 80’ η Μπάρτσα άνοιξε το σκορ. Ο Φέλιξ με ωραία καθετή βρήκε τον Γκίου, με τον 17χρονο μεσοεπιθετικό να πατάει περιοχή από τα αριστερά και να πλασάρει τον Σιμόν για το 1-0.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ(79’ Μ. Αλόνσο), Κρίστενσεν(60’ Αραούχο), Μαρτίνεθ, Κανσέλο, Ρομέου(60’ Γιαμάλ), Γκιντογκάν, Γκάβι, Φερμίν Λόπεθ(79’ Γκίου), Τόρες, Φέλιξ

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Βιβιάν, Παρέδες, Μπερσίτσε(26’ Λέκουε), Ντε Γαλαρέτα(67’ Πράντος Ντίας), Γκαρσία(76’ Ουνάι Γκόμεθ), Σάνθετ, Ι. Γουίλιαμς, Ν. Γουίλιαμς(77’ Μπερενγκέρ), Γκουρουθέτα(67’ Αρές)

Πηγή: aek365.org

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση