Μπαρτσελόνα με ψυχή πρωταθλήτριας, ξέρανε τη Σοσιεδάδ στο 94'

Η οξυδέρκεια του Γκιντογκάν και το γκολ του Αραούχο χάρισαν το «διπλό» επί της Σοσιεδάδ

Μοίρασε… εγκεφαλικά στο «Σαν Σεμπαστιάν» η Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Τσάβι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, είδε την Σοσιεδάδ να αγγίζει πολλάκις το γκολ αλλά τελικά οι «μπλαουγκράνα» πανηγύρισαν στο 90’+4’.

Με τον Γκιντογκάν να βγάζει μυθική πάρε-βάλε μπαλιά και τον Αραούχο να σκοράρει με κεφαλιά-ψαράκι, η Μπαρτσελόνα πήρε… ψυχωμένο τρίποντο και μένει σε επαφή με την κορυφή!

Καλύτερη ήταν η Σοσιεδάδ γενικότερα στο παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να έχει έντονη δυσκολία στο τελείωμα των φάσεων. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα (0-0) και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως άρχισε το ματς.

Και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν συνεχώς την εστία του Τερ Στέγκεν, ο οποίος έκανε τη μια σημαντική επέμβαση μετά την άλλη. Ο Τσάβι έκανε αλλαγές στην συνέχεια για να ρίξει φρέσκους παίκτες, ωστόσο δεν μπορούσε η ομάδα του να φανεί ιδιαίτερα απειλητική και να φτιάξει κλασικές φάσεις.

Μία από τις λιγοστές καλές στιγμές της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 75’, όταν κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ο Ραφίνια το εκτέλεσε, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις δε, ο Γκάβι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Ρεμίρο το έβγαλε με τα πόδια. Στα... καπάκια, όμως, οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να παγώσουν το «Σαν Σεμπαστιάν» και να ξεράνουν τη Σοσιεδάδ, όταν ο Γκιντογκάν με μυθική μπαλιά βρήκε τον Αραούχο ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι χάρισε τεράστιο τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση