Με το δεξί του… Μέσι ο Κίκε Σετιέν

Έστω και δύσκολα έκαμψε την αντίσταση της Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα αγχώθηκε κόντρα στη Γρανάδα στην πρεμιέρα του Κίκε Σετιέν στον πάγκο της, αλλά στο τέλος κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Λιονέλ Μέσι.

Στο 7ο λεπτό ο Σίλβα έσωσε δύσκολα μετά από διαγώνιο σουτ του Φάτι από δεξιά, ενώ στο 11’ οι Μέσι, Άλμπα και Φάτι έκρυψαν την μπάλα αλλά ο πιτσιρικάς αστόχησε από ιδανική θέση. Στο 22’ μετά από γύρισμα του Μέσι από αριστερά, ο Φάτι δε βρήκε για λίγο την μπάλα, ενώ στο 45’ το πλασέ του Μέσι από το πέναλτι, έξυσε το δοκάρι της Γρανάδα.

Στο 50 το μακρινό σουτ του Μέσι πέρασε ελάχιστα έξω, όπως κι εκείνο του Ράκιτιτς στο 53’ ενώ στο ίδιο λεπτό ο Βίκτορ Ντίαθ έκοψε στη γραμμή μετά από πλασέ του Βιδάλ από δεξιά.

Στο 63’ το φάουλ του Μέσι βρήκε λίγο στο τείχος και πέρασε κόρνερ, ενώ στο 66’ η Γρανάδα έκλεψε στο κέντρο, ο Ετεκί σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Στο 69ο λεπτό η Γρανάδα έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Χερμάν είδε τη 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μέσι και στο 76’ οι Γκριεζμάν και Βιδάλ άνοιξαν την άμυνα της Γρανάδα με τακουνάκια και ο Μέσι από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 79’ ο Σίλβα έσωσε σε κόρνερ μετά από σουτ του Μέσι, ενώ στο 84’’ ο Γκριεζμάν αστόχησε από πλάγια αριστερά.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Ράκιτιτς (71 Πουτς), Βιδάλ (83’ Αρτούρ), Μπούσκετς, Μέσι, Φάτι (79’ Κάρλες Πέρεθ), Γκριεζμάν

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Βίκτορ Ντίαθ, Χερμάν Σάντσεθ, Φουλκιέ, Ντουάρτε, Βαντίγιο (66’ Πουέρτας), Αζεέζ (56’ Γιάνχελ Ερέρα), Γκοναλόν, Ετεκί (72’ Μαρτίνεθ), Ματσίς, Κάρλος Φερνάντεθ

Πηγή: aek365.gr

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση