Καθάρισε και την Κάντιθ και πάει... τρένο για τον τίτλο η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 2-0 της Κάντιθ, διατηρώντας το +8 από τη δεύτερη Ρεάλ!

Δεν σταματά πουθενά το... τρένο της Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» έδωσαν συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις, επικρατώντας άνετα 2-0 της Κάντιθ στο «Καμπ Νου», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της La Liga.

Τρίποντο με το οποίο η ομάδα του Τσάβι διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στα έξι ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος, διατηρώντας παράλληλα το +8 από τη δεύτερη, Ρεάλ Μαδρίτης. Στα αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για κάτι λιγότερο από ένα ημίχρονο, καθώς στο 43’ ο Τόρες άδειασε τη... μισή τους άμυνα και σέντραρε, με τον Λεβαντόφσκι να μην καταφέρνει να σκοράρει αλλά τον Σέρτζι Ρομπέρτο να παίρνει το ριμπάουντ ανοίγοντας το σκορ. Οι «μπλαουγκράνα» δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Πολωνός βρήκε δίχτυα με ωραίο συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, καθαρίζοντας σε έναν βαθμό το ματς. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 3-0, όμως η προσπάθεια του Λεβαντόφσκι στο 57' σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, η Κάντιθ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μάρτι, το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε καθώς υπήρξε φάουλ.