Η μαγική τριπλέτα «καθάρισε» (vid)

Η Μπαρτσελόνα καθήλωσε με 3-0 την Εϊμπάρ

Πέμπτη διαδοχική νίκη και κορυφή για Μπαρτσελόνα, με ματς περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης, με τους πρωταθλητές Ισπανίας να επικρατούν 3-0 της Έιμπαρ, μέσα στο "Ιπουρούα", χάρη στην επιθετική τριπλέτα Μέσι-Σουάρες-Γκριεζμάν που πρωταγωνίστησε.

Στο πρώτο 45λεπτο, η Έιμπαρ πίεζε ψηλά, εμποδίζοντας την Μπαρτσελόνα να κάνει το παιχνίδι της. Στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν φάουλ, στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά κανένας παίκτης της Έιμπαρ δεν βρήκε την μπάλα. Λίγο αργότερα, ο Σουάρες πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και δεν δίστασε να σουτάρει αμέσως για να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο κίπερ, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Οι πρωταθλητές Ισπανίας άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό όταν, με μπαλιά του Λανγκλέ από την άμυνα, ο Γκριεζμάν εκμεταλλεύτηκε το γλίστρημα του Ντε Μπλάσις, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, σούταρε, η μπάλα βρήκε στον γκολκίπερ, έπειτα στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα. Με ωραίες συνεργασίες, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ και στο 31ο λεπτό ο Μέσι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του στην άμυνα της Έιμπαρ, αλλά πάνω στην ντρίμπλα ο αντίπαλος κίπερ πρόλαβε να σταματήσει τη φάση.

Στην επανάληψη, ο Σουάρες απείλησε στο 56', με τον Ντμίτροβιτς να μπλοκάρει την μπάλα και στο 58' χάθηκε η μπάλα για το 0-2 της Μπαρτσελόνα. Σουάρες και Γκριεζμάν συνδυάστηκαν, ο Γάλλος πάσαρε, με τη μία, στον Μέσι και εκείνος πλάσαρε για το δεύτερο γκολ των πρωταθλητών Ισπανίας. Ο Αργεντινός στο 66ο λεπτό βγήκε απέναντι από τον Ντμίτροβιτς, μετά από κάθετη του Γκριεζμάν, πάσαρε στον Σουάρες και ο Ουρουγουανός πλάσαρε για το 0-3.

Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα έριξε τους ρυθμούς και πλέον στρέφει το βλέμμα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σλάβια Πράγας, την Τετάρτη, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ντε Μπλάσις, Ολιβέιρα, Αρμπίγια, Κοτ, Λεόν (63' Εξπόζιτο), Ντιόπ, Αλβάρεζ, Ορεγιάνα, Τσαρλς (79' Κίκε Γκαρσία), Ένριχ (71' Ινούι)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λανγκλέ, Ουμτιτί, Σέρτζι Ρομπέρτο (46' Σεμέντο), Αρτούρ (71' Βιδάλ), Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ (79' Ράκιτιτς), Γκριεζμάν, Σουάρες, Μέσι