Ευκαιρία για -1 οι «μπλαουγκράνα»

Στο «Καμπ Νου» η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Βαγιαδολίδ σε παιχνίδι για την 29η αγωνιστική στη Λα Λίγκα

1897: Barcelona FC - Real Valladolid 22:00 («Camp Nou»)

Μπαρτσελόνα: Μια καταιγιστική Μπαρτσελόνα διέσυρε με 1-6 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στην έδρα της, παρουσιάζοντας ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν κάποιες δυσκολίες, όμως λίγο πριν την εκπνοή του 45λεπτου οι Γκριζμάν (37') και Ντεστ (43') φρόντισαν να οδηγήσουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-2. Στην επανάληψη (53') ακολούθησε ένα ακόμη γκολ από τον Ντεστ, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μέσι να γράψει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Το 0-5 ήρθε από όμορφη προσωπική ενέργεια του Ντεμπελέ στο 71', με τους γηπεδούχους στο 77' να μειώνουν από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε 1-5. Το τελικό σκορ του θριάμβου της Μπαρτσελόνα υπέγραψε ο Μέσι, ένα λεπτό πριν από τη ολοκλήρωση του αγώνα. Έτσι, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 62 βαθμούς και απόψε έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ήττα της πρωτοπόρου Ατλέτικο, μειώνοντας στον ένα βαθμό από την κορυφή.

Αγωνιστικά νέα: Σταθερά εκτός παραμένουν οι Κουτίνιο (μεσοεπιθετικός) και Άνσου Φάτι (εξτρέμ). Επιστρέφει ο Σέρτζι Ρομπέρτο (μπακ), ενώ αμφίβολοι είναι οι Πικέ (στόπερ) και Νέτο (δεύτερος τερματοφύλακας). Ο πρώτος κάνει αγώνα δρόμου για να επιστρέψει στη δράση την ερχόμενη βδομάδα.

Πιθανή ενδεκάδα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Ντε Γιονγκ, Λανγκλέ, Ντεστ, Πέδρι, Μπουσκέτς, Άλμπα, Ντεμπελέ, Μέσι, Γκριζμάν.

Βαγιαδολίδ: Προέρχεται από το ισόπαλο 1-1 στην έδρα της κόντρα στη Σεβίλλη σ' ένα κακό από ποιότητα παιχνίδι. Δίχως να είναι καλύτερη κατάφερε να προηγηθεί στο 44' με το πέναλτι του Ορεγιάνα, ενώ στην επανάληψη όπως ήταν λογικό δέχθηκε πίεση με αποτέλεσμα στο 94' να ισοφαριστεί από το πλασέ του τερματοφύλακα Μπόνο. Πλέον η Βαγιαδολίδ βρίσκεται στη 16η θέση με 27 βαθμούς, μόλις ένα τρίποντο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Αγωνιστικά νέα: Εκτίει ποινή τιμωρίας ο Ορεγιάνα (μεσοεπιθετικός). Σε καραντίνα βρίσκονται οι Πέρεθ (μπακ), Χοακίν (στόπερ) και Μίτσελ (χαφ). Μακροχρόνιοι οι Ραούλ Καρνέρο (μπακ) και Κίκο Ολίβας (στόπερ). Επίσης τα προβλήματα των φιλοξενουμένων δεν σταματάνε εδώ, αφού τραυματίες είναι οι Ελ Γιαμίκ (στόπερ), Σαν Εμετέριο (χαφ) και Ζότα Νέβες (μεσοεπιθετικός). Πιθανότητες για να προλάβουν έχουν οι Ερβίας (μπακ), Μάρκος Αντρέ (φορ) και Βάισμαν (φορ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ρομπέρτο, Τζάνκο, Χ. Σάντσεθ, Μπρούνο, Ολάσα, Νάτσο, Πλάνο, Ρόκε Μέσα, Αλκαράθ, Βίγια, Γκουαρδιόλα.

Προϊστορία: Το απόλυτο διατηρεί η Μπαρτσελόνα στις εντός έδρας αναμετρήσεις της με τη Βαγιαδολίδ. Συγκεκριμένα οι «μπλαουγκράνα» μετράνε πέντε ισάριθμες νίκες.