Έστησε πάρτι η Μπαρτσελόνα

Την τέταρτη σερί νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα

Ασταμάτητη Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί «διέλυσαν» με 5-0 της Ρεάλ Μπέτις, πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη τους στην La Liga και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα(έχοντας βέβαια παιχνίδι περισσότερο).

Στο 7ο λεπτό η Μπαρτσελόνα απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με μακρινό σουτ του Κανσέλο, ενώ στο 15’ η Μπέτις «άγγιξε» το 0-1, όμως το σουτ του Λουίζ Ενρίκε πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Στο 25ο λεπτό οι Καταλανοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Ζοάο Φέλιξ από πλάγια θέση και έξι λεπτά αργότερα ο Κρίστενσεν με όμορφη κάθετη βρήκε τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Σίλβα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι στο 45+2’ βρέθηκαν πολύ κοντά στο να μειώσουν το σκορ, όμως ο Τερ Στέγκεν με καταπληκτική επέμβαση είπε όχι στον Γουίλιαν Ζοσέ.

Οι «Μπλαουγκράνα» ήταν ανώτεροι και στο 47ο λεπτό απείλησαν με τον Ρομέου, ενώ στο 57’ σκόραραν με τον Ζοάο Φέλιξ, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Τελικά στο 62’ ο Φεράν Τόρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0, κλειδώνοντας έτσι ακόμα ένα «τρίποντο».

Τρία λεπτά αργότερα ο Ραφίνια με συρτό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με το κερασάκι στην τούρτα να έρχεται στο 82’, όταν ο Ζοάο Κανσέλο απέφυγε με ωραία κοφτή τρίπλα τον Μιράντα και με ακόμα ωραιότερο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Στο 89ο λεπτό ο Λεβαντόφσκι θέλησε να βάλει ένα απίθανο τέρμα, όμως το τακουνάκι που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Βιέιτες και στο 90+1’ ο Γκιντογκάν αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ(76’ Αλόνσο), Κρίστενσεν(76 Μαρτίνεθ), Κανσέλο, Κουντέ, Ρομέου(63’ Γκιντογκάν), Γκάβι, Ντε Γιόνγκ, Τόρες(63’ Γιαμάλ), Φέλιξ(63’ Ραφίνια), Λεβαντόφσκι

ΜΠΕΤΙΣ: Σίλβα(46’ Βιέιτες), Μπεγερίν, Μιράντα, Ριάντ, Μπάρτρα, Λουίζ Ενρίκε(46’ Ελζαλζουλί), Αλτιμίρα, Ρόκα(66’ Ροντρίγκες), Πέρεθ(66’ Κρουθ), Ίσκο(66’ Ρόδρι), Γουίλιαν Ζοσέ

Πηγή: aek365.gr

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση