Ένα και να… καίει για την Μπαρτσελόνα (vid)

Έστω και δύσκολα κέρδισε με 1-0 τη Χετάφε και παραμένει σταθερά πρώτη

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε κόντρα στη Χετάφε αλλά στο τέλος επικράτησε με 1-0 και βρέθηκε στο +6 από τη Ρεάλ Μαδρίτης αλλά με ματς παραπάνω.

Στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Μαγιοράλ για οφσάιντ στην αρχή της φάσης στον Ουνάλ ενώ στο 6’ ο Σορία έσωσε μετά από σουτ του Ντεμπελέ και στο 9’ πρόλαβε και τον Πέδρι. Στο 23ο λεπτό ο Φάτι καθυστέρησε μέσα στην περιοχή και ο Ντζενέ τον πρόλαβε σωτήρια ενώ στο 30’ ο Σορία είπε όχι σε σουτ του Γκάβι. Ωστόσο στο 34ο λεπτό ο Ραφίνια έκανε όμορφο γύρισμα από αριστερά και ο Γκάβι πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Στο 41’ ο Μαγιοράλ νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν σε μοναδικό τετ α τετ ενώ στο 49’ ήταν η σειρά του Σορία να βγάλει το σουτ του Ραφίνια.

Στο 58ο λεπτό το σουτ του Ντεμπελέ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 85’ ο Σορία νίκησε τον Κεσί και στο 90+2’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το σουτ του Λατάσα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (77’ Αλόνσο), Μπαλντέ (46’ Άλμπα), Κουντέ, Κρίστενσεν (46’ Έρικ Γκαρσία), Γκάβι, Πέδρι, Ντεμπελέ, Ραφίνια (62’ Κεσί), Φάτι

ΧΕΤΑΦΕ: Σορία, Σουάρεθ, Ντζενέ, Ιγκλέσιας, (84’ Άλβαρες) Ντουάρτε, Αλντερέτε, Μίγια (84’ Σοεάνε), Αλενιά, Αλγόμπια (62’ Βιγιάρ), Ουνάλ (84’ Λατάσα), Μαγιοράλ (77 Πόρτου)