Έλειπε ο Μέσι, χόρευε η Έιμπαρ

Ακόμη μία απώλεια βαθμών και μάλιστα εντός έδρας

Εκτός τετράδας της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος παραμένει σε μόνιμη βάση η Μπαρτσελόνα που δεν λέει να πάρει… μπρος και να κάνει ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων.

Το ίδιο συνέβη και για την 16η αγωνιστική της La Liga με τους μππαουγκράνα να παραχωρούν ισοπαλία 1-1 στην μαχητική Έιμπαρ.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί μόλις στο 6’, αλλά ο Μπρέιθγουεϊτ έστειλε την μπάλα άουτ, σε εκτέλεση πέναλτι ενώ λίγο αργότερα γκολ που σημείωσε ο Δανός ορθώς δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Κάπως έτσι «χάθηκε» ένα ολόκληρο ημίχρονο για τους Καταλανούς που είχαν κάποιες καλές στιγμές στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά έχασαν την γη κάτω από τα πόδια τους στο 57’ από το τέρμα του Κίκε Γκαρσία, ενώ το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να ισοφαρίσουν με τον Ντεμπελέ δέκα λεπτά αργότερα.