Διπλό στο «Σαν Μαμές» μετά από τρία χρόνια

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με 3-2 από την έδρα της Μπιλμπάο

Διπλό με ανατροπή για την Μπαρτσελόνα μέσα στην έδρα της Μπιλμπάο, με τους Καταλανούς να κερδίζουν με 3-2 και να μειώνουν τη διαφορά τους από την Ατλέτικο στους 7 βαθμούς αλλά με 2 ματς παραπάνω. Τρία χρόνια είχαν να κερδίσουν στο «λάκκο των λεόντων» οι «μπλαουγκράνα».

Στο 3ο μόλις λεπτό, η Μπιλμπάο έφυγε όμορφα στην κόντρα, ο Βενσεδόρ έβγαλε την κάθετη και ο Ουίλιαμς έφυγε πίσω από το κέντρο, έκανε την κούρα, απέφυγε και τον Λενγκλέ και με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 1-0.

Μάλιστα στο 6’ η Μπιλμπάο βγήκε ξανά στην κόντρα και ο Μουνιαΐν άνοιξε αριστερά στον Κάπα που έκανε το σουτ στο πλαϊνό δίχτυ ενώ στο 7’ ο Μέσι έκανε από δεξιά το γύρισμα, ο Γκριεζμάν έστρωσε ιδανικά στον Ντεστ που σούταρε από το ύψος της περιοχής και είδε τον Σιμόν να σώζει εντυπωσιακά.

Στο 13’ ο Σιμόν είπε όχι και σε σουτ του Ντεμπελέ έξω από την περιοχή ενώ στο 13’ ο Μέσι έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Ντε Γιονγκ γύρισε με τη μία στο δεύτερο δοκάρι και ο Πέδρι με κεφαλιά εκ επαφής ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 21ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Άλμπα, ενώ στο 37’ ο Πέδρι πάτησε με υπέροχο τακουνάκι στον Μέσι που με όμορφο σουτ έκανε το 1-2. Στο 40ο λεπτό το σουτ του Γκριεζμάν από αριστερά, σταμάτησε στον Σιμόν ενώ στο 42’ ο Μέσι έκανε το σουτ που πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 51ο λεπτό η προβολή του Ουίλιαμς κόντραρε στον Αραούχο και πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 53’ ακυρώθηκε γκολ του Μέσι για οφσάιντ και στο 59’ το φοβερό φαλτσαριστό σουτ του Αργεντινού, βρήκε στο δοκάρι των Βάσκων.

Τελικά στο 62ο λεπτό ο Γκριεζμάν σέντραρε από αριστερά και ο Μέσι πλάσαρε πανέμορφο στην κίνηση για το 1-3.

Στο 71ο λεπτό ο Νούνιεθ έσωσε προ του Ντεμπελέ και στο ίδιο λεπτό ο Μέσι είχε κι άλο δοκάρι και στο 90’ μετά από λάθος του Μέσι ο Μπερενγκέρ πήρε κι έβγαλε στον Μουνιαΐν που με άψογο πλασέ μείωσε σε 3-2.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος (64’ Ντάνι Γκαρσία), Γιούρι, Μαρτίνεθ, Κάπα, Ουνάι Νούνιεθ, Ραούλ Γκαρσία (80’ Mορσίγιο), Βέσγα (64’ Μπερενγκέρ), Βενσεδόρ, Μουνιαΐν, Ουίλιαμς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντεστ (75’ Μινγκέθα), Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Μέσι, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (78’ Μπρέθγουεϊτ).