Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε (vid)

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Ουέσκα

Με το δεξί έστω και με άγχος η Μπαρτσελόνα, που πέρασε με 1-0 από την έδρα της ουραγού, Ουέσκα. Ένα τσουβάλι ευκαιρίες έχασαν ο Μέσι και η παρέα του, στο 500ο ματς του Αργεντινού στη La Liga. Στο -10 από την Ατλέτικο η Μπαρτσελόνα, αλλά και με ματς παραπάνω!

Στο 7ο λεπτό ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπρέθγουεϊτ άφησε έξυπνα στον Πέδρι, που έκανε το σουτ και είδε τον Άλβαρο να σώζει εντυπωσιακά. Στο 9ο λεπτό ο Μέσι αστόχησε με σουτ από το ύψος της περιοχής και στο 10’ η σέντρα του Άλμπα πέρασε λίγο πιο μπροστά από τον Μπρέθγουεϊτ.

Η Μπαρτσελόνα πίεζε ασφυκτικά και απείλησε και πάλι στο 12’ με τον Ντεμπελέ ενώ στο 18’ ο Ντεμπελέ έκανε φοβερή ενέργεια, αλλά στο τέλος αντί να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στον Μπρέθγουεϊτ, σούταρε και η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Στο 21’ η Μπαρτσελόνα έχασε νέα ευκαιρία σε κεφαλιά του Πέδρι και στο 24’ το σουτ του Άλμπα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ. Τελικά στο επόμενο λεπτό ο Μέσι σέντραρε από αριστερά και ο Ντε Γιοnγκ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1.

Στο 30’ ο Σιόβας πρόλαβε τον Πέδρι και στο επόμενο λεπτό ο Μέσι έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω ενώ στο 40’ ο Άλβαρο έβαλε εντυπωσιακά το φάουλ του Αργεντινού σταρ που αγωνίστηκε για 500η φορά στη La Liga.

Στο 56’ μετά από λάθος έξοδο του Άλβαρο, ο Σιόβας έσωσε προ του Ντεμπελέ, ενώ στο 57’ το σουτ του Μέσι πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνο στο 59’.

Στο 63’ ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε μετά από τακουνάκι του Μιρ και στο 67΄ο Άλβαρο σταμάτησε τον Μέσι σε ακόμη μια περίπτωση. Ατο 71’ ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από σουτ του Οντιβέρος και στο 76’ το σουτ του Πιάνιτς έφυγε έξω.

Στο 77’ ο Ντεμπελέ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 87’ ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε το σουτ του Χουάν Κάρλος.

ΟΥΕΣΚΑ: Άλβαρο Φερνάντεθ, Σιόβας, Πουλίδο (72’ Φερέιρο), Μοσκέρα, Γκαλάν, Ινσούα, Ρίκο (64’ Ντουμπιά), Σεοάνε (72’ Χουάν Κάρλος), Οντιβέρος, Μιρ, Γκόμεθ (72’ Οκαζάκι)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντεστ (74’ Μινγκέθα), Αραούχο, Μπούσκετς (75’ Πιάνιτς), Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Μέσι, Μπρέθγουεϊτ (81’ Γκριεζμάν), Ντεμπελέ.

Πηγή: aek365.org