Με ευρωπαϊκή φόρα η Γρανάδα νίκησε τη Σοσιεδάδ

Eπικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Νουέβο Λος Κάρμενες»

Η Γρανάδα με φόρα από την μεσοβδόμαδη ευρωπαϊκή της εμφάνιση και τη νίκη της κόντρα στη Μόλντε (2-0), όπου απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, «πάτησε» φρένο και στη ασταμάτητη Ρεάλ Σοσιεδάδ και της έκοψε βαθμούς. Ωστόσο, οι Βάσκοι παρέμειναν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 52΄ο Σάντσεθ με σουτ.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο παρά την κούραση των γηπεδούχων μετά την μεσοβδόμαδη ευρωπαϊκή τους μάχη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ελαφρώς την υπεροχή, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω και έτσι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα χωρίς σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γρανάδα αιφνιδίασε την Σοσιεδάδ πετυχαίνοντας γκολ στο 52΄ με σουτ του Σάντσεθ, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς, να πιέζουν αλλά χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν ουσιαστική ευκαιρία.