Μαρτύριο στο «Θεράμικα» για τη Βιγιαρεάλ από την τρομερή Μπιλμπάο!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-2 της Βιγιαρεάλ

Προκάλεσε... σεισμό στο «Θεράμικα» η Μπιλμπάο! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-2 της Βιγιαρεάλ για τη 12η αγωνιστική της La Liga. Στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν όλα τους τα γκολ οι Βάσκοι, που πιέστηκαν στο τέλος βλέποντας την ομάδα του Πατσέτα να μειώνει στο τελικό σκορ.

Κάκιστη εικόνα για τη Βιγιαρεάλ, με την αντίπαλο του Παναθηναϊκού να δημιουργεί τις πιο αξιόλογες τελικές της προσπάθειες στο δεύτερο μέρος. Έκτη ήττα για το «κίτρινο υποβρύχιο» στο πρωτάθλημα με την ομάδα του Πατσέτα να βρίσκεται στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού και να προβληματίζει.

Το σκορ για τους Βάσκους άνοιξε μόλις στο 2' ο Πέρεθ με απίστευτο σουτ. Έπειτα από 20 λεπτά καθαρού αγώνα, ο Νίκο Γουίλιαμς, μετά από ασίστ του Σανθέτ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Τον θρίαμβο της Μπιλμπάο στο «Θεράμικα» ολοκλήρωσε ο αδερφός, του Νίκο Γουίλιαμς, Ινιάκι, με ένα υπέροχο σουτ στο 30'.

Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει και να πραγματοποιήσει μια επική ανατροπή με τον Μορένο και τον Σέρλοθ να σκοράρουν σε ένα λεπτό, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει ως το τέλος.

Νωρίτερα Αλαβές και Βαλένθια πετύχαιναν σημαντικές νίκες (1-0) απέναντι σε Αλμερία και Γρανάδα αντίστοιχα, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.