Κόλλησαν στο μηδέν Τζιρόνα και Σοσιεδάδ

Τζιρόνα και Σοσιεδάδ έμειναν στο 0-0, με τους Καταλανούς να μένουν έτσι στο -1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης με ματς περισσότερο.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Τζιρόνα με τη Σοσιεδάδ, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο Μοντιλίβι.
Ένα αποτέλεσμα που άφησε τους Καταλανούς στο -1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, που με νίκη στο κυριακάτικο ντέρμπι με την Ατλέτικο δύναται να αυξήσει τη διαφορά της από τη 2η θέση στους τέσσερις βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ, αν και η μπάλα κατέληξε δις στα δίχτυα, από μία σε κάθε εστία.
Οι γηπεδούχοι είδαν πρώτοι να τους ακυρώνεται γκολ όταν ο Ερέρα σκόραρε με κεφαλιά στο 24’ όμως κατόπιν χρήσης VAR διαπιστώθηκε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Ογιαρθάμπαλ παραβίασε την καταλανική εστία μετά από επέμβαση του Γκατσανίγκα, όμως ήταν εκτεθειμένος, έτσι ούτε αυτό το τέρμα μέτρησε.

Το δεύτερο μέρος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές και τους δύο τερματοφύλακες ανίκητοι.
Η Τζιρόνα πίεσε περισσότερο στο τέλος ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε τη νίκη και θα την ανέβαζε εκ νέου στην κορυφή αλλά μάταια, με τους Βάσκους να παίρνουν τον βαθμό και να εδραιώνονται στην 6η θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Σημειώνεται πως στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο προπονητής των γηπεδούχων, Μίτσελ, έτσι δεν θα είναι στον πάγκο στο ντέρμπι κορυφής με τη Ρεάλ την επόμενη αγωνιστική!